Kasımpaşa’nın Şaha Kalkış Sezonu

Türk futbolunda şirket modeline geçen ilk kulüplerden biri olan Kasımpaşa, bu bağlamda uzun süre sorunlar yaşadı. Şirketin sahibi olan Turgay Ciner uzun süre boyunca etkisi hissedilen bir başkanlık yaptı ve teknik direktör konusunda bu nedenle bir türlü istikrar sağlanamadı. Bununla birlikte 2021/2022 sezonunun ilk yarısında da benzer sıkıntıları yaşayan Paşa, Sami Uğurlu yönetiminde başladığı ikinci yarıda gösterdiği performansla kulüp tarihinde de yeni bir beyaz sayfa açmış olabilir. Ligin son haftasında Altay karşısında yine çok iyi bir iş çıkartan Lacivert Beyazlı ekip olabilecek en iyi konumda sezonu tamamlamanın haklı gururunu yaşıyor.

Şahane İşler

Bu sezon Süper Lig’in ilk yarısında çok kötü bir performans sergileyen Kasımpaşa, küme düşme hattındaki rakiplerine göre çok daha iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen bir türlü istenilen düzeylere gelememiş ve hatta son sıraya demirlemişti.

Takımın başına getirilen teknik direktörler krizin daha da büyümesine neden olurken Kasımpaşa’da uzun yıllardır devam eden teknik direktör krizi aslında bir kez daha kendini belli ediyordu. Şirket modelinde yönetilen kulübün başkanı Turgay Ciner saha içerisine karışmasıyla meşhur bir başkan olarak gerçekten beklenmedik bir hamleye imza attı.

Kulübün personeli Sami Uğurlu’yu göreve getiren Lacivert Beyazlı ekip, şu sıralar genç teknik direktörü göreve getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyor ve meyvelerini topluyor. Zira Sami Uğurlu inanılmaz bir performans sergileyerek İstanbul temsilcisini önce küme düşme hattından kurtardı sonra da orta sıralara tırmandırdı.

Altay karşısında sezonun son maçına çıkan Kasımpaşa, yıldız oyuncularının formlarını bir kez daha hatırlattığı müsabakadan 4-2 galip ayrılarak sezonu 3 puanla kapattı. Ligi 53 puanla 11’inci sırada tamamlayan Paşa, sezon başında hesap yaparken de buraları hedef belirlemiş olmalı.

Takımın sezonun ilk yarısında gösterdiği kötü performansa rağmen yine de hedefine ulaşabilmiş olması da aslında Sami Uğurlu döneminin ne kadar parlak olduğunu ortaya koyuyor. Lacivert Beyazlı takım sezona genç teknik adamla başlamış olsaydı belki de şu sıralar Avrupa’ya gitmenin heyecanını yaşıyor olabilirdi.

Kral Çıktı

Öte yandan takımın önemli isimleri sezon boyunca sıkıntıyı yüklenen isimler oldular ve Umut Bozok attığı 20 golle 2021/2022 sezonunun Gol Kralı olmayı başardı.

Başarılı golcü takım kötüyken de gollerini sıralıyordu. Bununla birlikte ikinci devreye girilirken transfer edilen Jackson Muleka Bozok’u yedek bıraktıracak bir performans sergilememiş olsa başarılı golcü gol sayısını daha da yukarılara çıkarabilirdi.

Kasımpaşa sezonun ikinci yarısında kendisi adına uzun yıllar hatırlanacak bir performans ortaya koydu ve futbolseverlerden takdir topladı. Bununla birlikte Serkan Rençber’in de oyuncu izlem ağı düşünüldüğünde gelecek sezon yine çok farklı oyuncu yapılarıyla yine böyle bir başarının ortaya çıkması heyecan verici olabilir.

Güneş şu sıralar Kasımpaşa için doğuyor denilebilir.