Boğazın Boğası Şamil Sam

“Boğazın Boğası” lakaplı dünya ve Avrupa şampiyonu eski milli boksör Sinan Şamil Sam, 100 yıllık Cumhuriyet tarihinin en önemli sporcularından biri olarak tarihe geçti.

Ağır sıklet kategorisinde uluslararası şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör olan Sinan Şamil Sam, 2015 yılında 41 yaşında karaciğer yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Ağır sıklet kariyerinde Avrupa Boks Birliği (EBU) ve Dünya Boks Konseyinin (WBC) kıtalararası ve Akdeniz kategorilerinde altın kemere ulaşan Sinan Şamil Sam, ringdeki dayanıklılığı, sert yumukları ve mücadeleci gücüyle unutulmaz birçok performansa imza attı.

TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞUNDA REKOR KIRDI

Almanya’nın Frankfurt kentinde 1974 tarihinde dünyaya gelen Sinan Şamil Sam, amatör boks yaptığı yıllarda oldukça başarılı bir performans sergileyerek 9 kez Türkiye şampiyonluğuna ulaştı.

Sinan Şamil kariyerinde hızlı bir çıkış yakalayan genç boksörün, uluslararası arenada adından söz ettirmesi de uzun sürmedi.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da düzenlenen 1992 Avrupa Gençler Şampiyonası orta sıklette finale kadar çıkan Sinan Şamil Sam, boks otoritelerinin dikkatini, erken yaşlarda çekmeyi başardı.

18 YAŞINDA GELEN DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

1992 de Kanada’nın Montreal kentinin ev sahipliği yaptığı Dünya Gençler Şampiyonası’nın finalinde Porto Rikolu Alexander Gonzalez’i yenerek hafif ağır sıklette altın madalyaya ulaşan milli boksör, parlak kariyerinin başlangıcını henüz 18 yaşında gerçekleştirdi.

1993’te Bursa’da düzenlenen hafif ağır sıklet Avrupa Şampiyonası’nda gümüş, aynı yıl Akdeniz Oyunları’nda altın madalya elde eden Sinan Şamil, 1995’ten itibaren ağır sıklet kategorisinde maçlara çıktı.

Almanya’nın Berlin kentinde düzenlenen 1995 Dünya Boks Şampiyonası ile Belarus’un başkenti Minsk’teki Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan milli eldiven, kariyerindeki önemli bir başarıya ise dört yıl sonra imza attı.

1999’da ABD’nin Houston şehrindeki Süper Ağır Sıklet Dünya Şampiyonası’nda Sinan Şamil Sam, finalde Kazak Mukhtarkhan Dildabekov’u mağlup ederek altın kemerin sahibi oldu.

Amatör maçlarda 217 galibiyet ve 18 yenilgi alarak adını uluslararası boks camiasında başarıyla duyuran Sinan Şamil Sam, 15 Nisan 2000’de profesyonelliğe adım attı.

Sinan Şamil bu başarısıyla, ağır sıklet kategorisinde şampiyonluğa ulaşan ilk Türk boksör olarak tarihe geçti.

Büyük Britanyalı Danny Williams karşısında 2003’te unvanını koruyan milli boksör, rakibini 6 raunt içinde 3 kez yere düşürerek karşılaşmadan zaferle ayrıldı. Sonraki maçta Büyük Britanyalı Julius Francis’i mağlup eden Sinan Şamil, ilk yenilgisini ise Kübalı Juan Carlos Gomez karşısında yaşadı.

35 MAÇININ 31’İNİ KAZANDI

Profesyonel boks hayatında çıktığı 35 maçın, 16’sı nakavtla olmak üzere 31’ini kazanan Sinan Şamil, ringe yeniden dönmeye çalışsa da 2009’da sağlık problemleri yaşadı.

Emekli olduğunda iki kemeri bulunan Sinan Şamil Sam, karaciğer yetmezliğinden dolayı 2010 Aralık’ta yoğun bakıma alındı. Milli boksör, yaklaşık 5 yıl sağlık sorunuyla mücadele ederken, henüz 41 yaşında hayata gözlerini yumdu.