Vitor Hugo ile Trabzonspor’un Yolları Ayrılıyor

Trabzonspor 2022 – 2023 sezonunda çok sayıda sıkıntı ile karşı karşıya kaldı. Takımın üst üste kötü sonuçlar alması camiayı üzdü. Başkan Ahmet Ağaoğlu görevinden ayrıldığını açıkladı. Göreve gelecek yeni yönetimin önünü açmak isteyen Abdullah Avcı da istifa etti.

Bordo mavili takım kısa süreli karmaşanın ardından toparlanmaya başladı. Kulübün yeni başkanı Ertuğrul Doğan oldu. Doğan takımı sezon sonuna kadar Abdullah Avcı döneminde yardımcı antrenörlük görevini üstlenen Orhan Ak’ın çalıştıracağını açıkladı. Orhan Ak da bu görevi seve seve kabul etti.

Brezilyalı Oyuncu Ülkesine Dönüyor

Ertuğrul Doğan başkan seçilmesinin ardından kulüpte çok fazla şeyin değişeceğinin sinyallerini verdi. Her şeyden önce, yüksek maliyetli oyuncular ile yolların ayrılacağını dile getirdi. Bundan sonra oyunculara yüksek maaşların ödenmeyeceğini sözlerine ekledi. Yabancı oyuncularına kulüp arayan Trabzonspor’da gözden çıkarılan ilk isim Vitor Hugo oldu. Brezilyalı stoper geçtiğimiz sezon kazanılan şampiyonluğa büyük katkıda bulunsa da bu sezon beklenen performansından çok uzaktı. Yaşının ilerlemesiyle beraber hızını kaybeden ve Anadolu takımlarının hızlı forvetleri karşısında çok zorlanan Vitor Hugo ülkesine dönüyor.

1991 doğumlu isim futbol hayatına Brezilya’nın Bahia kulübünde devam edecek. Trabzonspor bu kulüp ile oyuncunun transferi konusunda anlaşma sağladı. Bordo mavili takımın Vitor Hugo’dan ne kadar bonservis geliri elde edeceği henüz bilinmiyor. Brezilyalı oyuncu Trabzonspor’dan yıllık 1 milyon 350 bin Euro kazanıyordu. Trabzonspor oyuncunun gidişiyle beraber önemli bir maliyetten de kurtulmuş olacak.

Vitor Hugo Kendisini Kısa Sürede Kabul Ettirmişti

Trabzonspor 4 Ekim 2020 tarihinde Brezilya kulübü Palmeiras’a 3 milyon 200 bin Euro ödeyerek Vitor Hugo’yu kadrosuna kattı. Oyuncu ile 30 Haziran 2024 tarihine kadar sözleşme imzalandı. Palmeiras oyuncunun farklı bir kulübe satışından veya kiralanmasından elde edilecek kardan yüzde 25 pay alacaktı.

Vitor Hugo Trabzonspor’daki ilk sezonunda 30’u Süper Lig olmak üzere toplam 32 maçta forma şansı buldu. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 856 dakika kaldı. Defanstaki başarılı performansını dört golle süsledi. Ligin en iyi stoperlerinden birisi olduğunu belli ediyordu. Vitor Hugo asıl çıkışını 2021- 2022 sezonunda yaptı. 29’u Süper Lig olmak üzere toplam 36 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 3 bin 121 dakika kaldı. İki gol atıp bir asist yapmasının yanı sıra rakip forvetlerin korkulu rüyası oldu. Trabzonspor’un 38 yıl aranın ardından elde etmiş olduğu şampiyonluğa ciddi katkı sağladı.

2022 – 2023 sezonu Brezilyalı oyuncu için pek iyi geçmedi. Şu ana kadar 20’si Süper Lig olmak üzere toplam 31 maça çıkan deneyimli oyuncu bu maçlarda sahada 2 bin 357 dakika kaldı. Her ne kadar üç gol ile takımına katkı sağlasa da defansta yapmış olduğu hatalar ile dikkat çekti.