Taylan Antalyalı’nın Ankaragücü Performansı

Süper Lig’de sezonu Başkent ekibi MKE Ankaragücü’nde kiralık olarak açan 28 yaşındaki orta saha oyuncusu Taylan Antalyalı takımının önemli isimlerinden birisi oldu. Sarı kırmızılı takım Galatasaray ‘ dan kiralık olarak gönderilen Taylan Antalyalı bu sezon başkent ekibinde ilk 11’ in değişmeyen oyuncularından oldu. Geçen sezon sarı kırmızılı taraftarların eleştirileri ile karşı karşıya kalan Taylan Antalyalı büyük ihtimal ile bir daha sarı kırmızılı forma ile onu izlememiz zor olacak.

Galatasaray’ da şampiyonluk yarısı içinde Avrupa maçlarında oynarken izlediğimiz Taylan Antalyali başkent ekibinde bu sezon kümede kalma yarışı içinde farklı bir performansı ile görev alıyor.

Başkent ekibinde Taylan Antalyalı ‘yı iki farklı mevkide izledik. Merkez orta sahada ve ön liberoda izlediğimiz oyuncu zaten 6 – 8 numara karışımı yani klasik defansif orta saha olarak diyemeyiz. Takım da bu sezon çapa görevini üstlenirken takımın boyunu belirlemede etkili olduğu kadar. Takımın hücum sürekliğini de kazandığı toplar ile rakip yarı sahada sağlıyor.

Başkent Ekibinde Hücum Gücünü De Arttırdı

28 yaşındaki orta saha oyuncusu Taylan Antalyalı bu sezon Başkent ekibinde süper lig de 22 karşılaşmada süre alırken bunların 19’ unda ilk 11’de şans buldu.

Süper lig de çıktığı 22 karşılaşmada 2 gol 3 asistlik performansı ile 5 gole direkt etki eden Taylan Antalyalı savunmadan daha çok hücumda onu izlemeye başladık.

Geçen sezon Galatasaray’ da 30 lig maçında süre alırken gol veya asist katkısı yapamazken başkent ekibinde daha rahat bir oyun ile bunu değiştirmiş görünüyor.

Orta sahada Ankaragücü‘nde daha çok Merkez orta sahada ve ön liberoda izlediğimiz Taylan 6 – 8 karşımı bir oyuncu olmuş durumda. Galatasaray’ da daha çok 6 numara da izlediğimiz Taylan başkent ekibinde daha çok hücumu düşünen rakip yarı sahada daha fazla yer alan bir isim oldu.

Hücum da girdiği pozisyonları gole çevirme oranı düşük olsa da 5 gollük katkısı ile iyi bir istatistik oluşturmuş durumda.

Rakip yarı sahada baskısı ile kaptığı toplar da takımını hücumda kalmasında devamlılığında büyük pay sahibi oluyor. Kaptığı toplar da da pas isabeti % 80 ‘ e yaklaşırken ceza sahası cevresin de verdiği 3 gol pasının önemi çok fazla.

İkili Mücadelelerde Bu Sezon Zayıf Kaldı

Taylan Antalyalı bu sezon ikili mücadeleler de girdiği pozisyonlar da neredeyse yarısından fazlasında top kaybı yaşadı.  İkili mücadeleler de merkez orta saha oyuncusunun zayıf kalması takımını savunmada özellikle çok fazla yıpranmasına pozisyon vermesine neden olur.

Orta sahada bu sezon biraz daha ikili mücadeleden kaçarak oynayan Taylan kendisini daha çok hücumda ikinci topların kazanılmasında gol paslarını vermede takımın rakip yarı sahada yerleşiminde yardımcı olması ile beraber pas isabetinin yüksel olması dikkat çeken istatistiklerinden.