Scout Gibi Hoca: Vitor Pereira

Fenerbahçe’de çalıştığı dönemde aldırdığı oyuncularla dikkatleri çeken Portekizli teknik adam Vitor Pereira, yeni durağı olan Brezilya ekibi Corinthians’ta da yaptırdığı transferler ve kulüp içinden çıkardığı genç oyuncularla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

22 yaşındaki orta saha oyuncusu Fausta Vera’dan aldığı katkı ile oyuncunun Arjantin milli takım radarına girmesini sağlayan Portekizli teknik adam, Zenit’ten kiralık gelen forvet oyuncusu Yuri Alberto’yu da yeniden gözde isimlerden biri haline getirdi. Vitor Pereira’nın etki ettiği ve transfer ettiği isimler bunlarla kısıtlı değil. Gelin Pereira’nın elinde değer kazanan isimlere yakından bakalım…

Fenerbahçe’de İlk Döneminde Josef’i Kazandırdı

2015’te başına geçtiği sarı lacivertli oyuncu Josef de Souza’yı 8 milyon Euro bonservis bedeliyle eski takımı Porto’dan transfer eden teknik adam o dönem eleştirilerin odağı olmuştu. Ancak bu konudaki haklılığı daha sonra ortaya çıktı.

Pereira ayrıldıktan sonra Brezilyalı oyuncu milyon Euro karşılığında Suudi Arabistan ekiplerinden Al-Ahli’ye satıldı. Arabistan’da geçirdiği birkaç sezonun ardından yeniden ülkemize dönen ve Sergen Yalçın’ın takımı Beşiktaş ile sözleşme imzalayan Brezilyalı oyuncu alınan şampiyonlukta çok büyük pay sahibi oldu.

İkinci Döneminde Daha Çok Oyuncuya Etki Etti

2021 yılında yeniden Fenerbahçe’nin başına dönen Portekizli adam aldığı skorlarla hayal kırıklığı yaratsa da takıma kazandırdığı isimlerle sarı lacivertlilere çok önemli katkı sağladı.

Öncelikle Championsip’ten transfer edilen Bright Osayi Samuel’i sağ bekte değerlendirip oyuncudan önemli bir değer çıkardı. Ardından orta saha oyuncusu Ferdi Kadıoğlu’nu da sol beke çekti. Ferdi de burada ofansa yaptığı katkı ile dikkatleri üzerine çekti.

Transferde ise daha önce kimsenin adını bile duymadığı Güney Koreli stoper Kim Min Jae 3 milyon Euro bonservis bedeli ile Çin’den transfer edildi. Fenerbahçe’ye gelir gelmez oynadığı oyun ile Fenerbahçe taraftarının sevgilisi haline gelen Güney Koreli oyuncunun İstanbul macerası ise çok uzun soluklu oldu. 1 sezon Fenerbahçe forması giyen Koreli, yaz transfer döneminde stoperi Koulibaly’i Chelsea’ye gönderen İtalyan ekibi Napoli’nin yolu tuttu. İtalyan takımı genç stoper için 18 milyon Euro’yu gözden çıkardı ve Fenerbahçe kasasını ağzına kadar doldurdu.

Fenerbahçe’de sürekli eleştirilen ve gönderilmesi beklenen Miha Zajc’ta Vitor Pereira döneminde parlayan isimlerden oldu. Portekizli teknik adamın gelişiyle Zajc attığı goller ve ceza sahasına yaptığı koşularla Fenerbahçe’ye büyük katkı sağladı.

Vitor Pereira’nın Fenerbahçe’ye bir diğer önemli katkısı da memleketlisi Miguel Crespo’yı transfer etmesi oldu. Çok istediği Japon oyuncu Morita’yı transfer edemeyen Pereira, Portekiz 2. Liginden Miguel Crespo’nun transfer edilmesi konusunda yönetime rapor verdi. 1.5 milyon Euro bedelle transfer edilen orta saha oyuncusu sahaya yansıttığı oyun ile piyasa bedelini 8 milyon Euro’ya yükseltti ve transferin gözde isimlerinden oldu. Fenerbahçe’nin Crespo’dan da ciddi bir bonservis bedeli elde etmesi bekleniyor.