Ömer Kutluay Babası Gibi Başarılı Olacağının Sinyallerini Veriyor

Türk basketbolu bilhassa 90’lı yıllarla beraber çıkışa geçti. O döneme damga vuran çok sayıda sporcu vardı. Onlardan birisi de İbrahim Kutluay idi. Türk basketbolunun yetiştirdiği en önemli isimlerden birisi olan İbrahim Kutluay yıllar içerisinde basketbol yorumculuğu yapmaya başladı. Bir başka deyişle, basketbol ile irtibatını hiçbir zaman koparmadı.

Kutluay ailesinin başarılarını dinlemeye devam edeceğiz. İbrahim Kutluay’ın 27 Mart 2009 tarihinde dünyaya gelen oğlu Ömer Kutluay henüz altyapıda olmasına rağmen başarılarıyla adından söz ettiriyor.

14 Yaşındaki Genç Turnuvanın En Değerli Oyuncusu Seçildi

2022 – 2023 eğitim öğretim yılının sonuna geliyoruz. Derslerin bitmesinin yanı sıra spor faaliyetlerinde de son turnuvalar oynanıyor. Onlardan birisi de Samsun’da organize edilen U14 Küçük Erkekler Basketbol Türkiye Şampiyonası oldu. Türkiye Basketbol Federasyonu’nun organize ettiği ve geleceğin yıldızlarının sahne aldığı bu turnuvaya katılan isimlerden birisi de Ömer Kutluay oldu.

14 yaşındaki oyuncu güncel tarih itibariyle Anadolu Efes’in altyapısında basketbol oynuyor. Tıpkı babası gibi o da on numaralı formayı giyiyor. Sporcuların çocuklarının sporda başarılı olamayacağına dair bir önyargı vardır. Ancak, Ömer Kutluay söz konusu önyargıyı kıracağının sinyallerini veriyor.

Anadolu Efes U14 Küçük Erkekler Basketbol Türkiye Şampiyonası’nda şampiyon oldu. Final maçının yıldızı Ömer Kutluay idi. 14 yaşındaki basketbolcu final maçını 36 sayı, beş ribaunt ve beş asist ile tamamladı. Maça damgasını vurdu. Göstermiş olduğu performans ile babasından aldığı yeteneği ispat etti. Hatta, ilerleyen yıllarda babasını geçebileceğine dair sinyaller verdi. Anadolu Efes final maçında Fenerbahçe ile karşı karşıya geldi. Lacivert beyazlı takımın maç boyunca atmış olduğu sayının neredeyse yarısı Ömer Kutluay’dan geldi.

Babası Oğlundan Övgüyle Bahsediyor

Ömer Kutluay 2009 jenerasyonunun en iyi oyuncularından birisi olarak gösteriliyor. Daha şimdiden popüler olmayı başardı. Hatta, söz konusu popülerliği ülke sınırlarını aştı. Yabancı basketbol forumlarında ismi zikredilen birisi haline geldi.

İbrahim Kutluay oğlu hakkında olumlu şeyler söylemişti. Onun kendisinden çok daha yetenekli olduğunu dile getirmişti. Kendisinin o yaşlarda çok sivrilmediğini söylemişti. Ancak, oğlunu överken ona çok çalışması gerektiğini tembihlemeyi de unutmamıştı. Hatta, oğlunun kendisi kadar çalıştığı takdirde kendisinden çok daha iyi bir oyuncu olacağının altını çizmişti.

Ömer Kutluay 14 yaşında olmasına rağmen oldukça iyi bir fiziğe sahip! İlerleyen yıllarda söz konusu fiziğini daha da geliştireceğine kesin gözüyle bakılıyor. Onu zorlayabilecek tek şey kariyer yönetimi olabilir. Takdir edersiniz ki, çok genç yaşlarda turnuvalarda parlayan oyuncuların ilerleyen yıllarda ortadan kaybolmalarına sıklıkla rastlanıyor. Ancak, Ömer Kutluay bu durumu yaşayabilecek en son isimlerden birisi! Çünkü, kendisinin İbrahim Kutluay gibi bir şansı bulunuyor. Bir başka deyişle, babası sayesinde kariyerini çok daha düzgün temeller üzerine inşa edecektir.