Koita Irkçılık Sonrası Üzgün

UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçında Paris Saint Germain ile temsilcimiz Medipol Başakşehir karşı karşıya gelirken, maçın 4. hakeminin Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’ya yapmış olduğu ırkçılığın ardından temsilcimiz sahadan çekilmiş maç ertelenmişti. Süperlig ekiplerinden Kasımpaşa’nın Gineli hücum oyuncusu Fode Koita, 4. hakeminin Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’ya yapmış olduğu ırkçılığın ardından çok üzüldüğünü dile getirerek destek oldu.

Açıklama yapan Kasımpaşalı oyuncu Koita, üzgün ama gururlu uyandığını, Pierre Webo, Demba Ba ve bütün Başakşehir takımını desteklediğini belirtti. Futbolda böyle olayların ırkçılığın asla olmaması gerektiğini söyledi. Yaşanan olayda iyi bir dayanışma örneği gösterildiğini belirten futbolcu, ayrımcılık ve ırkçılık karşsında böyle bir tavır görmekten mutluluk duyduğunu belirtti. 

Koita Beşiktaş Yolcusu Mu?

Süperlig’in Siyah Beyazlı takımı Beşiktaş geçtiğimiz sezon sonunda başlayan transfer döneminde 4 yıldır Kasımpaşa için ter döken Fode Koita’yı istemişti ancak transfer yapılamamıştı. Başarılı Teknik adam Sergen Yalçın’ın ısrar ettiği ve rapor verdiği Kasımpaşa’dan Fode Koita’yı takıma dahil etmek için görüşmeler yapan siyah-beyazlı yönetimin bu transferden sonuç alamama sebebi de öğrenildi.

Koita ile anlaşma sağlayan fakat Kasımpaşa Yönetimi’ni ikna etmeyi başaramayan Siyah Beyazlılar, sözleşmesinin bitmesini beklediği Koita’yı kiralık şekilde takıma dahil etmek istedi fakat bu istek kabul görmedi.

BEŞİKTAŞ’A TRANSFER GÜNDEMDE

Oyuncu için 3 milyon euro gibi bir bedel isteyen Kasımpaşa, Siyah Beyazlı kulüple Koita görüşmelerini askıya aldı. Koita’nın Karakartal’a gelmesiyle alakalı açıklamalarda bulunan teknik direktörü Mehmet Altıparmak, “Beşiktaş, Koita’nın transferi için ısrarcı davrandı ancak ekonomik şartlardan dolayı transfer gerçekleşmedi” şeklinde konuştu. 

Beşiktaş Kasımpaşa maçından sonra beklenmeyen bir cümle söyleyen Fode Koita herkesi şaşırttı.  Karakartal’ın otobüsüyle ilgili sorulan soru “Ne zaman bu otobüse bineceksin?” şeklindeydi. Koita’nın cevabı ise “İnşallah devre arası” oldu.

Beşiktaş’a gitmek istediğini kulüp yönetimine iletmiş, engelleri aşması mümkün olmamıştı. Ancak Koita transfer defterini henüz kapatmamışa benziyor.  Süperlig’in başarılı takımlarından Beşiktaş’ın başarılı hocası Sergen Yalçın’ın ısrarcı bir şekilde kadroya dahil etmek istemesi nedeniyle Koita için daha sonra tekrar bir görüşme yapacağı düşünülüyor