Kasımpaşa’nın Vefalı Kaptanı Ryan Donk

Süper Lig’in 2021/2022 sezonunun ilk devresinde son haftalara kadar iyi bir performans gösteremeyen ve ilk devreyi küme düşme hattının içinde tamamlayan Kasımpaşa’da yaşanan sorunların üstesinden gelinmeye çalışılıyor.

Bununla birlikte, kadro kalitesi diğer rakiplerinin birçoğundan yüksek bir takım olan Kasımpaşa’da teknik direktör değişikliklerinin yarattığı sıkıntılar ve istikrarsızlıklardan etkilenmeyen ve futbola dair bir hikâye ile Kasımpaşa’ya geri dönen Ryan Donk, ilk yarıda Paşa adına en çok öne çıkan futbolculardan birisiydi.

Kaptan 5 Sene Sonra Başarılarla Kasımpaşa’ya Döndü

2013/2014 sezonu yaz hazırlık döneminde Belçika’nın önemli temsilcilerinden Club Brugge forması giyerken transfer edilen Ryan Donk, Kasımpaşa’da 2 buçuk sezon forma giymiş ve bu dönemde gösterdiği performansla birlikte hem Avrupa’nın bazı kulüplerinin hem de Süper Lig‘deki büyük kulüplerin dikkatini üstüne çekmişti.

Ryan Donk’un tercihi kendisini en çok isteyen kulüp olan Galatasaray oldu ve Hollanda asıllı Surinamlı oyuncu, 2015/2016 sezonunun devre arasında 2 milyon 500 bin Euro bonservis bedeliyle birlikte Sarı Kırmızılı takımın oyuncusu oldu. Galatasaray’da inişler çıkışlar yaşayan ve bir dönem İspanyol temsilcisi Real Betis’e kiralık olarak gönderilen Ryan Donk, döndükten sonra daha da olgunlaşan futbol anlayışı ve kişilik yapısıyla birlikte Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim’in de vazgeçilmez oyuncularından birisi oldu.

Terim’in defansif orta saha olarak kadroya katılan Ryan Donk’tan orta sahada ve savunmada yararlandığı maçların dışında santrafor olarak oynadığı ve hatta bu bölgede gol dahi attığı oldu. Galatasaray formasıyla oldukça başarılı bir dönem geçirdikten sonra yaşı gereği gerileyen fiziği ve düşen temposu nedeniyle ne yapacağı belirsiz olan Donk, kendisine Galatasaray’da forma giyme ihtimalini tanıtan performansı sergilediği Kasımpaşa’ya geri dönmeyi tercih etti ve kaptanlık bandını koluna taktı.

Ryan Donk Yine Kasımpaşa’nın Vazgeçilmezi

İlerleyen yaşıyla birlikte Galatasaray’daki son dönemlerinde de artık orta sahadan savunmaya çekilen Ryan Donk, Kasımpaşa’da da savunmanın merkezinde görev almaya başladı. 35 yaşındaki oyuncunun Kasımpaşa formasıyla savunmada gösterdiği başarılı performansta yanındaki partneri değişti ancak kendisi görevini neredeyse hiç bırakmadı.

Süper Lig’de 2021/2022 sezonunun 3’üncü haftasında Kasımpaşa’ya geri dönen Ryan Donk, bu maçta antrenman eksiği ve 13’üncü haftada sakatlığı nedeniyle oynamazken, kadroda olup oynamadığı tek maç Alanyaspor maçı oldu.

Hemen hemen her maç 90 dakika süre alan ve Kasımpaşa’nın savunmasını derleyen toparlayan bir oyuncu haline gelen Ryan Donk’un skora yaptığı katkı da Paşa’ya yaradı.

Son 2 haftada oynanan ve 4 puan toplanan Antalyaspor ve Altay maçlarında attığı 1 gol ve yaptığı 1 asistle birlikte takımının çok ihtiyaç duyduğu puanları toplamasına büyük katkı sağlayan Ryan Donk, 5 sene sonra bambaşka bir oyuncu ve bambaşka bir lider olarak döndüğü Kasımpaşa’da yine en çok tercih edilen oyunculardan birisi olmayı başardı.