Kasımpaşa’nın Göz Kamaştıran Performansı

Süper Lig’in ilk yarısında 2 farklı teknik direktörle çalışıp 2’sinden de fayda göremedikten sonra kulübün kendi personeli Sami Uğurlu’yu göreve getiren Kasımpaşa, 2022 yılı başladığı zamandan bu yana oynadığı maçlarda gösterdiği performansla parmak ısırtıyor. Ligin ikinci yarısında gösterdiği performanslarla çok önemli bir mesafe kat eden Lacivert Beyazlı ekibin yılın geriye kalan 3 ayında oynadığı maçlarda oluşan istatistiklerde Paşa hep en üstlerde yer alıyor.

Puanların Paşası

Bu sezon Süper Lig’in ilk yarısında oldukça sancılı dönemler geçiren Kasımpaşa, Cihat Arslan ve Hakan Kutlu yönetiminde çok kötü günler geçirdikten sonra aradığı tedaviyi Sami Uğurlu’nun ellerinden buldu.

Lacivert Beyazlı ekip genç teknik adamla birlikte sezonun son haftalarından itibaren iyi bir yükseliş yakalarken bu yükseliş ikinci yarıda skorlara da yansıdı ve Kasımpaşa’nın sergilediği futbol taraflı tarafsız tüm futbolseverlerden alkış aldı.

Alanyaspor’un başarılı performansını öne çıkarmak adına bir derleme hazırlayan Alanya Postası yazarı Ercan Yıldırım’ın haberinde dikkat çeken takımlardan biri de Kasımpaşa oldu. Yıldırım’ın derlediği istatistiklere göre 2022 yılında oynanan Süper Lig maçlarında en iyi puan ortalamasını tutturan takım lider Trabzonspor.

Bu durumda herhangi bir sürpriz yok ancak 2’inci sıraya göz atıldığı zaman Kasımpaşa’nın adının yazılı olduğu görülüyor. İstanbul’un Paşası, ilk yarıda oynadığı 19 maçta 15 puan toplayarak 0.78 puan ortalamasında kalırken, 2022’de oynadığı maçlarda tam 2.18 puan ortalaması tutturarak inanılmaz bir gelişim kaydetti.

2022’ye özel olarak hazırlanan puan cetvelinde Trabzonspor’dan sonra 2’inciliğe oturan Kasımpaşa’nın en üstlerde yer aldığı tek istatistik topladığı puan da değil.

Gol Makinası

Sezon başında gösterdiği kötü performansta dahi Umut Bozok’un golcülüğünün konuşulmasını sağlayan Kasımpaşa, ilk yarıda başarılı golcünün çektiği gol yükünü 2022 yılında tüm takıma dağıtmayı başardı.

Öyle ki bahse konu habere bakıldığı zaman 2022’de oynadığı maçlarda attıkları 26 golle en golcü takımların Alanyaspor ve Kasımpaşa olduğu görülüyor. 11 maçta bulunan bu 23 gol iki takımın da ne kadar delici hücum hatlarına sahip olduğunu gösterirken bu noktada da yine Kasımpaşa’ya açılabilecek ayrı bir parantez var.

Zira Alanyaspor bu hücum performansında sezon başından bu yana en iyi takımlardan birisi. Turuncu Yeşilli Takımın geriye kalan 30 haftada tam 55 golü bulunuyor.

Ancak Kasımpaşa’da bu konuda da çok ciddi bir ilerleme kaydedildiği görülüyor. Takımın geriye kalan 30 haftada 45 golü var ve bu 45 golün 23’ü 2022’de oynanan 11 maçta gelmiş. Bir bakıma sezon başından bu yana attığı gollerin yarısını bu 11 maça sığdırmayı başaran Lacivert Beyazlı takımın Süper Lig’in ikinci 10 içerisinde yer alan en golcü takım olduğunu da belirtmek gerek.

Kasımpaşa adına işler bir hayli yolunda gidiyor ve takım eğer bu doğruları yapmaktan vazgeçmezse ilerleyen senelerde çok canlar yakabilir.