Kasımpaşa’nın Formu Yüksek

Bu sezon Süper Lig’in ikinci yarısında gösterdiği performansla alkış alan takımlardan biri olan Kasımpaşa, gerçekten oldukça kaliteli bir futbol oynuyor ve oynadığı futbolla taraflı tarafsız tüm izleyenleri hayran bırakıyor. Lacivert Beyazlı takım ligin 36’ıncı haftasında konuk olduğu Sivasspor karşısında da oldukça iyi bir iş çıkardı ve sahadan 3-1 galibiyetle ayrıldı. Bu bağlamda Sami Uğurlu ve ekibinin Paşa’da yarattığı farkın kulüp adına hayati bir önem taşıdığını dile getirmekte fayda var.

Nereden Nereye

Bu sezon Süper Lig’in ilk yarısında gösterdiği performans Kasımpaşa’yı ligin küme düşme adayları arasında en net favorilerden birisi haline getirmiş ve ligi takip eden tüm futbolseverler bu kadar kaliteli bir kadroya sahip olan takımın bu durumuna anlam veremez olmuştu.

Bununla birlikte Kasımpaşa’nın aradığı kanın iyi bir teknik direktör olduğu çok net bir şekilde anlaşıldı. Birkaç teknik direktör değişikliğinden sonra Sami Uğurlu’yu göreve getiren Kasımpaşa, genç teknik adamla birlikte çok iyi bir çıkış yakaladı ve futbol kalitesini de oldukça yukarıya çekti.

Bu bağlamda aradaki farkı anlamanın en kolay yollarından biri iki devrede oynanan Sivasspor maçlarında Paşa’nın sıralamalarına bakmak. Ligin ilk yarısında rakibini kendi sahasında konuk ettiğinde son sırada yer alan Kasımpaşa, ikinci devrede oynadığı maçtan aldığı galibiyetle rakibini geride bıraktı ve 10’uncu sıraya kadar tırmandı.

Bu kadar iyi bir performans göstermiş olmayı Kasımpaşalı taraftarlar ve hatta yöneticiler bile beklemiyor olabilirdi. Bu bağlamda Sami Uğurlu başta olmak üzere teknik ekibin gerçekten takdir edilmesi gerekiyor.

Genel Form

Bir önceki hafta Başakşehir karşısında iyi bir sınav veremeyen Lacivert Beyazlı takım bu nedenle sahadan 3-2 mağlup ayrılmaktan da kurtulamamıştı. Bununla birlikte Sivasspor karşısında oynanan maçta gösterilen performans tam olarak taraftarların ve futbolseverlerin alışkın olduğu Kasımpaşa performansıydı.

Lacivert Beyazlı ekibin ara ara takılması gerçekten normal. Ligin şampiyonu Trabzonspor’un dahi çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak üst üste puan kaybettiği bir dönemden geçildiğini düşündüğümüzde Kasımpaşa da bu durumdan azade olacak değil.

Ancak bu noktada önemli olan takımın ne kadar kısa sürede toparlanabildiği ve takıldıktan sonraki rakibine nasıl bir reaksiyon gösterdiği. Bu bağlamda Sami Uğurlu’nun takımının gerçekten iyi bir sınav verdiğini dile getirmek mümkün.

Gelecek sezon çok daha tehlikeli bir takım olma potansiyeli taşıyan Kasımpaşa’nın bu performansı şimdiden taraftarına güven veriyor. Nitekim bahsi geçtiği gibi takımın kadrosu gerçekten kaliteli ve tam da şu sıralar bulunduğu konumları hak ediyor.

Bununla birlikte Kasımpaşa’nın küme düşme hattında yer aldığı dönemde Lacivert Beyazlı takıma eşlik eden Göztepe, Rizespor ve Yeni Malatyaspor gibi takımların küme düşmekten kurtulamaması da aslında Kasımpaşa’nın ne kadar iyi bir iş yaptığını gösteriyor.

Ligin ikinci yarısında en çok puan toplayan takımlardan biri olan İstanbul’un Paşası ayakta alkışlanmayı hak ediyor.