Kasımpaşa’da Sami Uğurlu Etkisi

Bu sezon Süper Lig’in ikinci yarısında gerçekten oldukça başarılı bir performans sergileyen Kasımpaşa, ligde adından söz ettirmeye son sürat devam ediyor. Lacivert Beyazlı takım ligin 36’ıncı haftasında konuk olduğu Sivasspor karşısında da ikinci yarıda açıldı ve sahadan 3-1 galip ayrılmayı başararak iyi formunu sürdürdü. Bununla birlikte İstanbul temsilcisinde geçici olarak göreve getirildiği ifade edilen Sami Uğurlu’nun takımın başına geçtiğinden bu yana gösterdiği performans gerçekten göz kamaştırıcı.

Seviye Atlattı

Bu sezon Süper Lig’in ilk yarısında oldukça sancılı süreçlerden geçen Kasımpaşa, bir dönem ligin son sırasına kadar gerilemekten kurtulamamış ve takımın bu sezon küme düşeceğini düşünenlerin sayısı bir hayli artmıştı.

Gerçekten çok dağınık bir takım görüntüsünde yola devam eden Lacivert Beyazlı takım bu yarıda çalıştığı teknik direktörlerden de istediği verimi alamamış ve sanki aşılmaz bir problemin içerisindeymiş gibi bir algı yaratmıştı.

Ancak kulübün içerisinde yer alan profesyonellerden biri olan Sami Uğurlu geçici olarak geldiği görevinde yarattığı etkiyle aslında sorunun aşılmaz olmadığını da gösterdi. Takımın başına geçtikten sonra yaptığı birkaç değişiklikle bambaşka bir oyunu sahneye koyan genç teknik adam, ara transfer döneminde yapılan başarılı hamleler ve takıma yansıttığı ikna kabiliyeti sayesinde algıyı baştan başa değiştirdi.

Bu bağlamda gerçekten tebrik edilmesi gereken bir performans sergileyen 44 yaşındaki teknik adam, taraflı tarafsız herkesin takdirini de kazandı. Ligin son sırasında yer aldığı dönemde Kasımpaşa ile birlikte ateş hattında bulunan diğer takımlar şimdi resmi olarak küme düşerlerken Kasımpaşa ligi ilk 10 içerisinde bitirebilmenin hesaplarını yapıyor.

Puan Üstüne Puan

Takımın başına geçtiği günden bu yana Süper Lig’de 19 maça çıkan başarılı teknik adam, bu maçlarda 12 kez galibiyet sevinci yaşarken 3 maçta da beraberliğe razı oldu. Bu 19 maçta sadece 4 kere mağlup olan Kasımpaşa’nın başarılı teknik adamından önce oynadığı 17 maçta 10 mağlubiyet aldığını da unutmamakta fayda var.

Birçok oyuncusunun performansına katkı sağlayan Uğurlu, isimsiz kahramanlar yarattığı kulübüyle birlikte çok iyi bir çıkış yakaladı ve bu sezon daha da belirginleşen gençlik aşısı ihtiyacını karşılayan isimlerden biri oldu.

Antalyaspor’da Nuri Şahin’in, Başakşehir’de Emre Belözoğlu’nun, Konyaspor’da İlhan Palut’un başardıklarını Kasımpaşa’da belirli ölçekte başaran genç teknik adam gelecek sezonda çok daha tehlikeli olabilecek bir takımın temellerini de şimdiden attı.

Bu bağlamda Kasımpaşa gibi deyim yerindeyse çorap değiştirircesine teknik direktör değiştiren bir takımda bu huzuru sağlayabilmiş olmanın da takdir edilmesi gereken bir diğer taraf olduğunu hatırlatmak lazım.

Sami Uğurlu’nun göreve getirilmesini sağladığı gibi takıma yaptığı eklemelerle de dikkat çeken kulüp CEO’su Serkan Rençber, 44 yaşındaki teknik adamın başarılı yardımcıları ve yeni oyuna direkt olarak uyum sağlayan oyuncular başka bir Kasımpaşa’yı ortaya koydular.