Kasımpaşa Rizespor’u Konuk Ediyor

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği yükselişi devam ettiremediği için bir anda kendisini yine küme düşme hattında bulan Kasımpaşa, 28’inci haftada oynadığı Göztepe maçından galip ayrılarak hayati 3 puanı hanesine ekledi. 29’uncu haftanın perdesini açan maçta Rizespor’u misafir eden Kasımpaşa, yine çok kritik bir maçtan galibiyetle ayrılmayı hedefliyor.

Eşikten Dönen

Bu sezon Süper Lig’de istediği başarıları yakalamakta zorlanan ve çareyi kendi personeli Sami Uğurlu’yu teknik direktörlük görevine getirerek bulan Kasımpaşa, 43 yaşındaki teknik adamla birlikte iyi bir yükseliş yakalamıştı.

Ligin ikinci yarısında oynadığı ilk 4 maçı kazandıktan sonra ikinci 4 maçlık dönemde sadece 2 puan toplayabilen Lacivert Beyazlı ekip, bu nedenle kendini yine bir anda küme düşme hattında bulmuştu. Bu kritik süreçte 28’inci haftada oynadığı Göztepe maçı inanılmaz önemli bir hâl alan Kasımpaşa, dış sahada oynadığı maçtan 3-2 galip ayrılarak krizin eşiğinden döndü.

29’uncu hafta öncesi 32 puanla 15’inci sırada yer alan İstanbul temsilcisi ile küme düşme hattı arasındaki fark alınan galibiyetle 5’e çıkmış oldu. Bununla birlikte 29’uncu haftanın açılış maçında yine küme hattını doğrudan ilgilendiren bir maça çıkan Kasımpaşa, kendi sahasında Rizespor’u konuk edecek.

İki takımın sezonun ilk yarısında oynadığı maçta Rizespor sahadan 2-1 galip ayrılmış ve bu galibiyet Rizespor’un sezondaki ilk galibiyeti olmuştu. Maçın 10’uncu haftada oynadığını hatırlayan bir futbolsever, Rize temsilcisinin şu an neden 23 puanla 19’uncu sırada kaldığını da rahatlıkla anlayacaktır.

Bu maç öncesi Kasımpaşa’da kadro hemen hemen tam olacak. Sakatlıkları devam eden Jeffrey Bruma ve Sakıb Aytaç’tan ümitler kesildiği için onları eksik olarak değerlendiren bir Kasımpaşa yok. Bununla birlikte Rizespor’da Ponck ve Aminu Umar’ın sakatlıkları nedeniyle forma giyemeyecek olması Kasımpaşa’nın başarılı hücum hattı adına oldukça önemli avantajlar olarak ifade edilebilir.

Fırsat

Kasımpaşa’nın küme düşme hattını direkt olarak ilgilendiren müsabakasında çok önemli fırsatları olduğunu hatırlamakta da fayda var.

Rizespor ligin dış sahada galibiyeti olmayan tek takımı ve bu bağlamda ligin en kötü takımlarından birisi olarak da istatistiklerde yer alıyor. Son 6 maçında 2 kere golsüz berabere kalan Rize temsilcisi, diğer 4 maçın tamamında sahadan mağlubiyetle ayrıldı.

Oldukça kötü durumdaki rakibini mağlup etmek isteyen Kasımpaşa’nın Rizespor’dan bir diğer farkı da net bir oyunu olması. Lacivert Beyazlı ekip sahaya standardı olan bir oyun yansıtmayı biliyor. Bununla birlikte futbol her ihtimale açık bir oyun ve bu oyun bazı rakipler karşısında tutmayabiliyor.

Rizespor yeni teknik direktörü Bülent Korkmaz ile ilk maçına Galatasaray karşısında çıktığından tam anlamıyla bir değerlendirme şansı yapmak kolay olmamıştı. Ancak Giresunspor karşısında oynanan oyun gösterdi ki Rizespor’un küme düşme hattından kendisini zor sıyıran bir Kasımpaşa kadar oynaması için bile kırk fırın ekmek yemesi lazım.

İki takımı karşı karşıya getirecek maç 12 Mart Cumartesi günü saat 16’da başlayacak.