Kasımpaşa Gençlerinin Yaşadığı Skandal

Türk futbolu geride kalan sezonda 8 Mart 2022 tarihinde Merkez Hakem Kurulu tarafından alınan kararla birlikte sarsılırken, Galatasaray ile Kasımpaşa’nın U16 takımlarının arasında oynanacak maçta yaşanan olay bu kararların nasıl ve kimler tarafından alındığını bir kez daha sorgulatacak. Elit U16 Ligi müsabakasına hakem ataması yapılmayınca maç 1 saat daha geç başlamak zorunda kaldı ve TFF tarafından apar topar bir hakem üçlüsü maça gönderildi.

Karar Mekanizması

Türk futbolunun temel problemlerinden biri olan hakemlerle alakalı olarak geride kalan sezonda yaşananlar futbolumuzun gündemine bomba gibi düşmüştü.

Merkez Hakem Kurulu’nun 8 Mart 2022 tarihinde aldığı kararla aralarında Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Ali Palabıyık gibi elit seviyedeki hakemlerin de yer aldığı 13 hakemin artık maç yönetemeyeceğini açıklamış olması futbolu resmen sarstı.

Hiçbir gerekçe gösterilmeden bir anda hem de sezonun bitmesine sadece 10 maç kala alınan bu karar nedeniyle MHK’ya olan tepkiler bir hayli artarken, 9 Mart 2022 tarihinde yaşanan skandal olay bu kararları kimin hangi akılla aldığını hiç durmadan ve hâlâ daha sorgulatıyor.

İstanbul’un iki önemli temsilcisi Galatasaray ile Kasımpaşa’nın U16 Elit Ligi’nde yer alan U16 takımları normal şartlarda 9 Mart 2022 günü saat 12’de karşı karşıya geleceklerdi. Ancak bu maça hakem atamak yerine var olan hakemleri düzenlemekle uğraşan MHK ve TFF, iki takımın müsabakasına hakem atamayı unuttu.

Florya Metin Oktay Tesisleri’nde oynanacak maç bu nedenle bir süre oynanamadı. Durumun Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilmesi sonrasında TFF tarafından apar topar bir hakem üçlüsü maça atanırken, bir skandal daha futbolumuza girmiş oldu.

Gerekçesiz Karar

TFF ve MHK’nın aldığı kararlar ve U16 Ligi maçında yaşanan bu olayın akılla veya mantıkla açıklanabilecek pek de bir tarafı yoktu.

Ancak Avrupa basının da gündemine oturan bu karar, Türkiye Liglerinde şaibe iddialarının artmasına, hakemlerin daha da fazla töhmet altında kalmasına ve Cüneyt Çakır’ın 6 büyük turnuvayı üst üste yöneten ilk Avrupalı hakem olmasına engel olacak gibi görünüyordu ve nitekim gerçekten de öyle oldu.

Boyunu bu kadar aşan kararları almayı beceren Merkez Hakem Kurulu’nun U16 Ligi’nde oynanacak maça hakem atamayı beceremiyor olması da futbolumuzun durumunu özetledi.

Bununla birlikte Ferhat Gündoğdu yönetimi istifa etti ve onun yerine vekaleten Sabri Çiçek geldi. Çiçek’in ilk icraatı bu hakemlere görevine geri döndürmek olurken Cüneyt Çakır ve diğer hakemler genel olarak eski dikişlerini tutturamamaya başladılar.

Hâl böyle olunca da tam anlamıyla utanç yaşandı. FIFA Katar’da düzenlenecek turnuvada görev yapacak hakemleri açıkladı ve bu listede Cüneyt Çakır’a yer vermedi. Tarihin en başarılı hakemlerinden biri olarak nitelendirilen Çakır bu duruma nasıl bir reaksiyon gösterecek merakla bekleniyor.

.