Kasımpaşa Galibiyet Şifresini Verdi

Spor Toto Süper Lig’in 31’inci haftasında evinde Gaziantep FK’yı mağlup eden Sami Uğurlu ve Kasımpaşa, galibiyeti belirleyen detayları istatistiklerde gösterdi.

İşte teknik direktör Sami Uğurlu liderliğinde gelen 3 puanın istatistiksel analizi…

Kasımpaşa Bu Sayılarla Kazandı

kasımpaşa

Kasımpaşa’nın Spor Toto Süper Lig 31’inci haftada uzun süre 10 kişi oynadığı maçta Gaziantep FK karşısında nasıl galip geldiği sorusunun cevabını, maçın istatistiklerinde aradığımızda bazı cevaplara ulaşmamız mümkün.

Bu galibiyetin en önemli kıstası, teknik direktör Sami Uğurlu’nun maçın başında ve ortalarında 10 kişi kaldıktan sonra kurduğu plan ve oyuncuların bu plana olan sadakatleri.

Lacivert beyazlı ekibimizin maç istatistiklerine baktığımız zaman bu planın ne olduğunu ve nasıl işlediğini de anlamak mümkün.

Kasımpaşa, Gaizantep FK karşısında %58 ile topa sahip olarak rakibi koşturup yorma üzerine bir oyun inşa etti. Teknik direktör Sami Uğurlu takımımızın başına geldiği günden bugüne, topa rakipten daha fazla sahip olma anlayışıyla oynanan bu oyun, 10 kişi kalınmasına rağmen sürdürülmeye çalışıldı.

Paşa, %58’lik topla oynama oranını 535 pas ile destekledi. Bu pasların %89’unun isabetli olması, lacivert beyazlı takımımızdaki oyuncuların teknik kapasitelerinin yanından, doğru pozisyon oyunun da oynandığını kanıtlar nitelikteydi.

Çok büyük bir kısmının 10 kişi ile sürdürüldüğü böyle bir karşılaşmada sadece 41 uzun top denenmesi de yazının önceki paragraflarında bahsedilen, “pozisyon sadakati” ve “oyun disiplininin” bir göstergesi oldu.

Takımımızın bu performansının karşısında teknik direktör Erol Bulut yönetimindeki Gaziantep FK ise 395 pas yaptı. 1 kişi fazla olmanın avantajıyla kısa pas oyununa yönelen Gaziantep FK, yaptığı bu pasları %85 isabetle gerçekleştirmeyi başardı.

Ne var ki teknik direktör Erol Bulut’un öğrencileri rakip yarı alanda bu isabet oranını %76’ya düşürdüler.

Pas oranlarının dışında genel istatistiklerden ikili mücadele kazanma istatistiğinde ise beklenen bir durum vardı. 1 kişi fazla oynamanın etkisiyle %54 ile daha fazla ikili mücadele kazanan kırmızı siyahlı takım, yine de avantajını tam olarak sahaya yansıtamadı.

Zira Kasımpaşa oyuncuları, rakiple omuz omuza mücadelelerde pes etmeyerek yeşil sahaya karakter koydular. Bu karakter hava topu mücadelelerinde kendisini iyice belli etti. Teknik direktör Sami Uğurlu’nun ekibi, havadan gelen topların %64’ünün sahibi olmayı başardılar ve rakibe büyük bir darbe vurdular. Buna karşın 27 orta yapan ekibimizin sadece %22 isabet yakalaması ise hayli düşündürücüydü.

Kasımpaşa Hücumda Fark Yarattı

Karşılaşmayı izleyen futbolseverlerin çıplak gözle bile fark edebilecekleri üzere Kasımpaşa en büyük farkı hücum gücüyle yarattı.

An itibariyle Spor Toto Süper Lig’in lideri Trabzonspor da dahil olmak üzere, en formda hücum hattına sahip olan Kasımpaşa’da yeni transfer Muleka ve golcü Umut Bozok, 10 kişi kalınmasına aldırmadan tıkır tıkır çalıştılar.

Rakip kaleye toplam 17 şut çeken Kasımpaşa, 8 isabet buldu. Ancak asıl etkileyici olan bu 17 şutun 14’ünün rakip ceza alanı içinden çekilmesiydi.

Bir başka ifadeyle Paşa, 10 kişi kalmanın eksikliğini bu anlamda hiç hissetmedi ve sonuna kadar hakkı olan bir 3 puan aldı.