Kasımpaşa 5. Haftasında 1 Golle Yeniledi

Ligin 5. Haftasında ilgi çekici maçlardan birisi de Kasımpaşa-Trabzonspor maçıydı. Giresunspor galibiyeti dışında galibiyet alamayan ve yükselişe geçmek isteyen Kasımpaşa, deplasmanda çok uzun bir süredir kaybetmeyerek harika bir seri yakalayan Trabzonspor’u ağırladı.

Maçta zaman zaman tempo yükselse de oyunun geneli skora da yansıdı ve Bakasetas etkili oyununu şık vuruşuyla süsleyerek takımının tek golünü atarak 3 puanı getirdi.

Oynatmamaya Oynamak

Maçın ilk 11’leri açıklandığında hem Kasımpaşa hem de Trabzonspor’un 27’ye yakın bir yaş ortalamasına sahip kadrolarla oynayacağını görmek mümkündü. Yaş ortalamasının varlığı takımların oyunlarına dair bilgiler verdiği için önemlidir.

Örneğin Trabzonspor, ön alan baskısı yapıp tempoyu yükseltmek istediği dakikalarda çoğu zaman hücum hattının yüksek yaş ortalaması nedeniyle zorlanır ve defansındaki zaaflar bu nedenle daha çok ortaya çıkar.

Kasımpaşa’nın da Trabzonspor gibi hücum hattında olmasa da savunmada 35’lik Ryan Donk, 30’luk Sadiku gibi oyuncularla oynuyor olması bazen onlar için problem yaratıyor ve oyuncularının genel yapısı itibariyle tempoyu da yükseltemiyorlar.

Trabzonspor’u ağırladıkları maçta da değinildiği gibi kesitler halinde tempo yükselmiş olsa da iki takım da yüksek tempoyu oynayabilecek takım görüntüsü vermiyorlar. Bu maç özelinde Kasımpaşa için problem olan durum da tam olarak bu sorundan kaynaklanıyor.

Eğer yüksek bir tempoyla rakibinizi çalkalayamıyorsanız ve topa hakim oyunu oynayacak bir gücünüz yoksa –ki Trabzonspor karşısında Kasımpaşa’nın yoktu.- karşı takımın etkili oyuncularının varlığı sizin için tehlike yaratabilir.

Trabzonspor’da Hamsik gibi iki ayağını harika kullanan, Nwakaeme gibi birebirde ligin en iyi oyuncularından olan ve Bakasetas gibi hem atıp hem de attırabilecek oyuncuların varlığını gören Kasımpaşa, biraz daha zamana oynayarak ve tempoyu olabildiğine düşürerek kalesini korumaya çalıştı.

Ancak bu oyuncuların topla olan ustalıkları her an bir golün gelebilmesi riskini de taşır ve nitekim Kasımpaşa da Bakasetas’ın ceza sahası yayının yakınlarından tam köşeye giden harika golünü kalesinde görmek zorunda kaldı.

Kasımpaşa’nın Hücum Gücü

Kasımpaşa teknik direktörü Cihat Arslan, hücumda istediği üretkenliği sağlamak açısından tam olarak formülünü oluşturabilmiş değil. Farklı farklı varyasyon ve pozisyonlarda oyuncularını değerlendiren takımın bu dezavantajı onların gole gitmesi konusunda da problem yaşamalarına neden oluyor.

Trabzonspor maçı özelinde değinilen tempo problemini Galatasaray maçında rakibinin yaşamasıyla birlikte şans bulan Kasımpaşa bu maçta attığı 2 gol ve ligin ilk maçındaki Hatayspor maçında attığı tek gol dışında ciddi rakiplerine karşı gol atabilecek üretkenliği daha kısa sürede sağlamalı.