Jorge Jesus Vatandaşından Daha Başarılı Oldu

Fenerbahçe, 2000’li yıllardan bu yana genellikle yabancı teknik adamlar ile çalışan bir kulüptür. Christoph Daum’un 2003 ila 2006 yılları arasında Fenerbahçe’yi çalıştırdığı dönemde iki şampiyonluk elde edildi. Arthur Zico dönemi ise Fenerbahçe tarihine geçti. 2006 – 2008 arası Fenerbahçe’yi çalıştıran Brezilyalı teknik adam, Fenerbahçe’ye bir Süper Lig şampiyonluğu bir de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final oynama başarısı yaşattı.

2010’lu yıllar, Fenerbahçe için çok iyi geçmedi. Aykut Kocaman (2010-2011) ve Ersun Yanal (2013-2014) döneminde elde edilen iki şampiyonluğun ardından düşüş dönemine giren Fenerbahçe, teknik direktör tercihleri ile de eleştirildi.

Vitor Pereira Fenerbahçe’deki İkinci Döneminde de Başarılı Olamadı

Vitor Pereira, ilk kez 2015 yılının Temmuz ayında Fenerbahçe’nin başına geçti. Söz konusu görevi, 15 Ağustos 2016 tarihine kadar sürdü. Fenerbahçe, 2015 – 2016 sezonu öncesinde kadrosunu Robin van Persie ve Luis Nani gibi isimler ile güçlendirmişti. Sarı lacivertli takımın rahat bir şampiyonluk alacağı düşünülüyordu. Ancak, Fenerbahçe, o sezon şampiyonluğu Beşiktaş’a kaptırdı. Vitor Pereira, elindeki Süper Lig standartlarının bir hayli üzerinde olan kadroyu kötü bir şekilde değerlendirdi. Bilhassa dünyaca ünlü Hollandalı yıldız Robin van Persie ile yaşamış olduğu anlaşmazlıklardan dolayı fazlasıyla eleştirildi. Onun yerine forvette Fernandao’ya yer vermesi ile dikkat çekti. Vitor Pereira, Fenerbahçe’deki ilk dönemini 2.07 gibi yüksek bir puan ortalaması ile bitirdi.

Tarihler, 2 Temmuz 2021’i gösteriyordu. Fenerbahçe, internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaparak takımı 2021 – 2022 sezonunda Vitor Pereira’nın çalıştıracağını açıkladı. Beş yıl aranın ardından Fenerbahçe’ye geri dönen Vitor Pereira’nın yapacakları merak konusuydu. Deneyimli teknik adam, sarı lacivertli kulüpteki ikinci döneminde 25 maça çıktı. 1.60 gibi pek iyi olmayan bir puan ortalaması tutturdu.

Jorge Jesus Fenerbahçe’nin Kupa Özlemine Son Verdi

2022 – 2023 sezonunda Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayı kafasına koyan başkan Ali Koç, dünyaca ünlü bir teknik adam ile anlaşmak istiyordu. Fenerbahçe’nin tercihi Jorge Jesus oldu. Portekizli teknik adam ile bir yıllık sözleşme imzalandı.

Jorge Jesus, Fenerbahçe’nin başında 52 maça çıktı. Takımı, bu maçların 35’inden galibiyet ile ayrıldı. Bunun yanı sıra, on beraberlik ve yedi mağlubiyet aldı. Fenerbahçe, bu süreçte rakip filelere 114 gol gönderip rekor kırarken kendi kalesinde sadece 54 gol gördü. 115 puan toplayan Jorge Jesus, 2.21 gibi yüksek bir puan ortalaması ile Fenerbahçe’ye veda etti.

Fenerbahçe, geçtiğimiz sezon Türkiye Kupası’nı müzesine götürdü. 2014 yılından bu yana süregelen kupa özlemine son verdi. Jorge Jesus’un söz konusu kupadaki emeği bir hayli fazlaydı. Fenerbahçe, Süper Lig’i Galatasaray’ın arkasında ikinci sırada tamamladı. Sonuç olarak, Jorge Jesus’un Vitor Pereira’ya kıyasla çok daha başarılı olduğunu dile getirebiliriz. Kendisi, Fenerbahçe’nin unutulmaz hocalarından birisi olacak.