Enner Valencia Fenerbahçe ile Anlaşamadığını İtiraf Etti

Fenerbahçe, 2022 – 2023 sezonuna oldukça güçlü bir kadro ile başlamıştı. Bilhassa hücum hattındaki isimlerin kalitesi dikkat çekiyordu. Joshua King, Joao Pedro, Michy Batshuayi, Emre Mor gibi yeni transferler, Fenerbahçelileri heyecanlandırıyorlardı. 2020 – 2021 sezonundan bu yana Fenerbahçe’nin kadrosunda yer alan Enner Valencia, söz konusu isimlerin yanında sönük kalıyordu. Ancak, bu sezon en iyi performansı gösteren kişi kendisi oldu.

1989 Doğumlu Oyuncu Sezonu Gol Kralı Olarak Tamamladı

Enner Valencia, iyi bir hücum oyuncusunda olması gereken tüm özelliklere sahip! Her şeyden önce, kendisinin birden çok pozisyonda oynayabildiğini ifade etmeliyiz. Sol kanat, sağ kanat ve santraforda oynayabilen oyuncu her pozisyonda çok iyi katkı verebilen bir isim! Bunun yanı sıra, fırsatçı ve golü koklayan bir yapısı var. Hızıyla Süper Lig’deki stoperlere fazlasıyla sorun yaratabiliyor.

Enner Valencia bu sezon Süper Lig’de 31 maçta görev yaptı. Bu maçlarda sahada 2 bin 256 dakika kaldı. 28 maça ilk 11’de başlarken üç maçta oyuna sonradan giren isim oldu. Güzel performansını 29 gol ve beş asist ile süsledi. Süper Lig’de 2022 – 2023 sezonunun gol kralı oldu. En yakın rakibi Mbaye Diagne ile arasında altı gol fark vardı. Bunun yanı sıra, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlarla beraber toplam 48 maçta görev aldı. Söz konusu maçlarda sahada 3 bin 235 dakika kaldı. Sezonu 33 gol ve yedi asist ile tamamladı. İlerleyen yaşına rağmen toplam 40 gole katkıda bulunarak dikkatleri üzerine çekti.

Deneyimli Forvet Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Enner Valencia, daha önce de ifade ettiğimiz üzere sezonu 29 golle tamamladı. Fenerbahçe tarihinin bir sezonda en çok gol atan yabancı futbolcusu oldu. Fenerbahçe’nin unutulmaz isimlerinden birisi olan Alex de Souza, 2010 – 2011 sezonunu 28 gol ile tamamlamıştı. Enner Valencia, Alex de Souza’yı geçerek önemli bir başarıya imza attı. Fenerbahçeli Aykut Kocaman 1988 – 1989 sezonunda Süper Lig’de 29 golle gol kralı olmuştu. Kendisi, Fenerbahçe’nin bir sezonda en çok gol atan oyuncusu idi. Enner Valencia, sezonu 29 golle tamamlayarak Aykut Kocaman’ın rekoruna ortak oldu. Bir başka deyişle, kendisi, yalnızca 2022 – 2023 sezonundaki performansıyla Fenerbahçe tarihine damga vurmayı başardı.

Enner Valencia, üç sezonluk Fenerbahçe kariyerinde toplam 116 maça çıktı. Söz konusu maçlarda rakip filelere 59 gol gönderdi. Gollerinin yanı sıra 17 asist yapmayı başardı. Arkasında güzel anılar bırakarak Türkiye’den ayrıldı.

34 Yaşındaki Oyuncu Sorunun Maddi Olduğunu İma Etti

Fenerbahçe ile sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde biten Enner Valencia, önümüzdeki sezon Brezilya’nın Internacional kulübünde forma giyecek. 34 yaşındaki oyuncu, Fenerbahçe’nin kendisi ile sözleşme yenilemek istediğini ancak maddi konulardan dolayı bu transferin gerçekleşmediğini dile getirdi.