FIFA’dan Yeni Format

Bir süredir konuşulan yeni formata FIFA’dan onay çıktı. FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nın yeni formatını onaylayan FIFA, duyurusunu yaptı. 2025 yılından itibaren 4 yılda 1 düzenlenecek olan FIFA Kulüpler Dünya Kupası maçları 32 takımın katılımıyla gerçekleşecek.

FIFA Kulüpler Dünya Kupası

FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvası 6 konfederasyona bağlı şampiyonlar liginin şampiyon takımları arasında oynanan bir kıtalararası turnuvadır. İlk FIFA Kulüpler Dünya Kupası 2000 yılında Brezilya’da düzenlendi. Turnuva sonucunda kazanan takım Dünya Şampiyonu olarak kabul edilmektedir. 15 Mart 2019’da formatta değişikliğe giden FIFA, 31 Mayıs- 8 Haziran’daki 2022 Dünya Kupası Elemeleri ve 2021 UEFA Uluslar Ligi Finalleri’nin bitiminden sonra FIFA Kulüpler Dünya Kupası 17 Haziran ile 7 Temmuz arasında gerçekleştireceğini duyurmuş ve ardından 2021 yılında turnuvanın genişletileceği belirtilmişti. FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvasında en çok şampiyon olan takım Real Madrid olmuştur. 5 defa Dünya Şampiyonu olan Real Madrid, FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvasında 3 kez üst üste kazanan ilk ve tek takım olmuştur.

Son onaylanan değişiklikle birlikte FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvasında 7 takım mücadele ederken yeni değişiklikle birlikte 32 takımın dahil olacağı turnuva şöyle gerçekleşecek:

Konfederasyonlardan gelecek takım sayılarının artışı ile 32 takım tamamlanacak. UEFA’dan 12 takım ile temsil edileceği, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu’nun 6 takım ile temsil edileceği, Asya Futbol Konfederasyonu’nun 4 takım ile temsil edileceği, Kuzey- Orta ve Karayipler Futbol Federasyonu’nun 4 takım ile temsil edileceği, Afrika Futbol Konfederasyonu’nun 4 takım ile temsil edileceği, Okyanusya Futbol Federasyonu’nun 1 takım ile temsil edileceği ve son olarak ev sahibi olan ülkenin 1 takım ile temsil edileceği duyuruldu.

Bu değişiklikten önce 7 takım olan o da bu saydığımız konfederasyonların içindeki şampiyon olan takımın temsiliyeti ile turnuva gerçekleşiyordu.

Yenilenen FIFA Kulüpler Dünya Kupası

Öncelikle önceki formata sahip yani 7 takım ile oynanan FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvası 12- 22 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleşeceği de duyuruldu. 2023 FIFA Kulüpler Dünya Kupası turnuvasının ev sahipliğini Suudi Arabistan’ın yapacağı duyuruldu.

Yeni formatlı 32 takım ile oynanacak olan FIFA Kulüpler Dünya Kupası ise 2025 yılında başlayacağı duyuruldu. Bu yeni format ile FIFA hazinesi daha da artacak olan FIFA’nın 2019- 2022 döneminde geçmişinden bu yana rekor kırarak 7, 6 milyar dolar gelir elde ettiğini biliyoruz. 2023- 2026 dönemi için ise bir ön görüde bulunan FIFA, gelir beklentilerinin 11 milyar dolar olduğunu açıklamış ve yeni bir rekora imza atmak üzere olduğunu anlamış olduk. Hazinesini dolduran FIFA basın toplantısında yeni formatın onayını vermiş ve yenilikleri açıklamışken 2022 yılının raporuna da ayriyeten onay verdiğini açıkladı.

Hesapları doğrultusunda giden FIFA planladığı geliri elde edebilecek mi ?

Yeni formatlı FIFA Kulüpler Dünya Kupası başarılı olabilecek mi ?