Ezeli Rakipler Bu Defa Youssouf Fofana Transferinde Karşı Karşıya Geldiler

2023 yazına Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki transfer savaşlarının damga vurduğundan bahsedebiliriz. Galatasaray, Fenerbahçe’nin uzun süre ilgilendiği Tete ve Wilfried Zaha’yı kadrosuna katarak ezeli rakibine çalım attı. Fenerbahçe ise ismi bir ara Galatasaray ile anılan Fred’i transfer etti.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Avrupa’da transfer dönemi 1 Eylül 2023 günü sona erdi. Söz konusu dönem, Türkiye’de 15 Eylül 2023 tarihine kadar sürecek. Hem Fenerbahçe hem de Galatasaray, transfer döneminin sonuna kadar kadrolarını iyi bir merkez orta saha ile güçlendirmek istiyorlar. Ezeli rakipler, herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde bu defa Youssouf Fofana için karşı karşıya gelecekler.

24 Yaşındaki Oyuncuyu Transfer Etmek Bir Hayli Zor!

Takdir edersiniz ki, Fransa altyapısı oldukça iyi! Bilhassa ön libero ve merkez orta saha yetiştirme konusunda Fransa altyapısından daha iyisi yok! Youssouf Fofana, Fransa’nın son dönemde yetiştirmiş olduğu en önemli isimlerden birisi! 24 yaşındaki oyuncu, Fransa milli takımında da süre alıyor. Güncel tarih itibariyle, Ligue1 ekiplerinden Monaco’da forma giyiyor.

Kulübü ile olan sözleşmesi 30 Haziran 2024 tarihinde sona erecek. Monaco, güncel Transfermarkt değeri 25 milyon Euro olan oyuncuyu satmaya sıcak bakmıyor. Fransızlar, önümüzdeki günlerde oyuncuya yeni bir sözleşme önerecekler. Youssouf Fofana’nın söz konusu sözleşmeyi kabul etmemesi halinde devreye farklı planlar girecek. Monaco, oyuncuyu ya şimdi ya da devre arasında uygun bir bonservis bedeli karşılığında elden çıkaracak.

Youssouf Fofana, Monaco kadrosunun en değerli parçalarından birisi! Fransız kulübü, her ne kadar oyuncunun sözleşmesinin bitmesine bir yıl kalmış olsa da onu düşük bir bonservis bedeli ile göndermeye sıcak bakmıyor. Monaco’ya yakın olan kaynakların iddialarına göre oyuncu için 15 milyon Euro bonservis istenecek. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin bu parayı verip veremeyecekleri bilinmiyor. Bilhassa UEFA Şampiyonlar Ligi’nde zor bir gruba düşen Galatasaray’ın Youssouf Fofana gibi bir oyuncuya kesinlikle ihtiyacı var.

Youssouf Fofana Kimdir?

10 Ocak 1999 tarihinde Paris’te dünyaya gelmiştir. 1.85 boyundadır. Merkez orta saha, ön libero ve orta saha sağ pozisyonlarında forma giyebilen bir isimdir. Hem Mali hem de Fransa pasaportlarına sahiptir. Milli takım tercihini Fransa’dan yana yapmıştır. Milli takımın formasını bugüne kadar on defa giymiştir.

Youssouf Fofana, futbola farklı kulüplerde başlasa da asıl çıkışını Strasbourg’da yaptı. 2018 – 2019 sezonunda A takıma yükseldi. 1.5 sezon boyunca bu kulübün formasını giydi. Strasbourg forması ile toplam 41 maça çıktı. Bu maçlarda dört gol atıp bir asist yaptı. Monaco, bu oyuncuyu 2020 yılının Ocak ayında 15 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı.

Fransız oyuncu, şu ana kadar Monaco forması ile 143 maça çıktı. Üç gol atıp 11 asist yaptı.