Türk Takımlarının Avrupa Kupalarında En farklı Mağlubiyeti

Beşiktaş 2007 tarihinde Avrupa kupalarında deplasmanda karşılaştığı Liverpool’a tarihi bir farkla mağlup olmuştu. Kulübün yüzyıla dayanan geçmişine kara bir leke gibi geçen maçta Beşiktaş rakip kaleye gidememişti.

Oyun Yok,Mücadele Yok

Beşiktaş o gün futbol adına yapılması gereken hiçbir şeyi yapmayarak Anfield Road’da rakibine karşı hiçbir direnç gösterememişti. Liverpool maç boyunca Beşiktaş kalesini 30 kere yoklamış,Beşiktaş ise bunun yanında gülünç bir rakamda kalarak 4 kere kaleyi yoklamıştı.30 defa kaleyi yoklayan Liverpool 19 kere kaleyi bulurken,Beşiktaş 1 defa kaleyi bulabilmişti.

avrupa kupalarında

Taraftar Ve Takım Yıkıldı Fakat Henüz Hiçbir Şey Bitmemişti

Maç esnasında ardı arkası kesilmeyen goller gelirken bile tribünde bulunup desteğini çekmeyen Beşiktaşlı futbolseverler,hakemin maçı bitiren son düdüğü çalmasının ardından tribünde gözyaşları döküyordu.Bu maç öncesi İnönü’de Liverpool’a geçit vermeyen Beşiktaş,deplasmanda Anfield Road’da oynadığı bu maç sonucu tarihi bir yenilgiyle sahadan ayrılmıştı.Birçok sakat futbolcusunu bu maçta sahaya süremeyerek onlardan faydalanamayan Beşiktaş bireysel hataların sonucu olarak dönen toplarda başarılı olamayınca Liverpoollu oyuncuların gollerine engel olamamıştı.Liverpool forveti 2.01’lik dev İngiliz oyuncu Peter Crouch’un ilk golünden sonra Beşiktaş kalesinde baskıyı daha da attırıp, Benayoun ile 3, bir dönem Beşiktaş’ta da forma giyen Ryan Babel’in 2 golüne engel olamamıştı.Diğer goller ise yine Peter Crouch’tan ve Steven Gerard’tan gelmişti.

Bireysel Hatalar Sonucu Gelen Goller

Karşılaşmada Nobre, Tello, Burak, Gökhan Zan gibi oyuncularını sakatlıklarından ötürü sahaya süremeyen Beşiktaş teknik direktörü Ertuğrul Sağlam Mehmet Sedef’e ise ilk defa bir Şampiyonlar Ligi maçında yer verdi.Maç öncesi grubunda 3. Sırada yer alanan Beşiktaş,Anfield Road’dan eli boş ayrılarak 3 puanla grubunda son sıraya geriledi.Karşılaşma öncesi hiç puanı olmayan Liverpool ise Beşiktaş karşısında aldığı 3 puan sonrası 3.sıraya yükselmişti.

Bu maçta Liverpool’da forma giyen tecrübeli defans oyuncusu Sami Hyypia 100.Avrupa Kupası maçına çıkmıştı.

Maç sonrası konuşan o dönem Beşiktaş Futbol İdari ekibinde yer alan Sinan Engin bu sonucun herhangi bir açıklaması olmadığını söylemişti.Böyle bir sonuç beklemediklerini söyleyen Sinan Engin takımın mücadeleden yoksun olduğuna da değinmişti.Liverpool’un da üst düzey bir takım olduğunu söyleyen Sinan Engin,çok üzgün olduklarını söylemişti.Ertuğrul Sağlam’ın takımın başında yer almaya devam etmesini istediklerini söyleyen Sinan Engin,bu şekilde devam ederlerse ileride kadroya daha iyi isimleri katmalarının gerekli olduğunu söyleyerek sözlerine son vermişti.