Süper Lig’de Kaleci Sorunu

Süper Lig’de 9 hafta geride kalırken en çok dikkat çeken noktalardan birisi de kalecilerin performansı oldu. Özellikle Türk futbolunun ve Milli takımımızın geleceği olan Uğurcan Çakır, Altay Bayındır ve Ersin Destanoğlu’nun performanslarındaki düşüş kurtarış yüzdelerine de net bir şekilde yansıdı.

Şampiyonluk yolunda tutanın iyi olması gerektiği ligimizde, kaleciler şampiyonluğu belirleyecek en önemli faktörlerden biri. Performansları ile dikkat çeken ve takımlarının en önemli aktörlerinden olan Uğurcan Çakır, Altay Bayındır ve Ersin Destanoğlu bu sezon geçen sezona nazaran performanslarında düşüş yaşadılar. Öyle ki Trabzonspor’un şampiyonluğunun en önemli mimarı olan Uğurcan Çakır’ın kurtarış yüzdesi 79’dan 56’ya Fenerbahçe’nin genç kaptanı Altay Bayındır’ın 77’den 64’e, Beşiktaş’ın yetenekli file bekçisi Ersin Destanoğlu’nun ise 65’ten 59’a indi. 3 kalecinin maç başına yaptığı kurtarışlar ve pas yüzdeleri de bir hayli geriledi. Kalecilerin yaşadığı bu performans düşüklüğü takımlarının maç sonucunda elde ettiği skoru yakından ilgilendiriyor.

Uğurcan Çakır, Altay Bayındır ve Ersin Destanoğlu Geçen Sezonun Gerisinde Kaldı

Geçtiğimiz sezon kalesinde devleşerek Trabzonspor ‘un şampiyonluğunun bir numaralı mimarı olan Uğurcan bu sezona iyi bir başlangıç yapamadı. Tecrübeli kalecinin geçtiğimiz sezona göre kurtarış yüzdesi 79’dan 56’ düşerken maç başına yaptığı kurtarış 3,4’ten 2’ye, pas yüzdesi de 62’den 59’a düştü. Özellikle maç başına kurtarışta oldukça geriye giden Uğurcan takımının gol yemesine engel olamadı. Aynı durum Fenerbahçe’nin genç kaptanı Altay Bayındır için de geçerli oldu. 

Takımının son ohafta oynadığı Fatih Karagümrük maçında kalesinde 4 gol gören ve tribünlerin protestosuyla karşılaşan Altay’ın geçen sezona göre kurtarış yüzdesi 77’den 64’e, maç başına yaptığı kurtarış 2,8’den 2,3’e, pas yüzdesi de 67’den 66’ya geriledi. Son dönemde sözleşme kriziyle de gündeme oturan Beşiktaş ‘ın yetenekli kalecisi Ersin Destanoğlu da performansında ciddi bir düşüş yaşadı. Destanoğlu’nun kurtarış yüzdesi ise 65’ten 59’a geriledi. Ayrıca maç başına yaptığı kurtarış sayısı 2’den 1,4’e, pas yüzdesi de 75’ten 69’a düştü.

Pazar Günü Oynanacak Derbide Gözler Kalecilerde

Pazar günü Beşiktaş ile Trabzonspor arasında oynanacak derbide kalecilerin performansı merak ediliyor. Özellikle Uğurcan Çakır’ın Beşiltaş derbilerinde unutulmaz kurtarışları hala hatırlarda. Çoğu pozisyonda kalesinde büyüyen Trabzonspor kaptanının bu hafta oynanacak derbide göstereceği performans merakla bekleniyor. Son olarak Perşembe günü oynanan Monaco maçında önemli kurtarışlar yapan Uğurcan Çakır’ın kötü giden performansına dur dediği ve Beşiktaş maçında eski Uğurcan’ı izletmesi muhtemel senaryolar arasında bulunuyor.

Geride bıraktığımız haftalarda Uğurcan Çakır kalesinde 11 gol gördü. Bunların 5’i Antalyaspor, 3’ü ise Adana Demirspor karşılaşmalarında ağlara gitti. Ligde son olarak Fatih Karagümrük karşısında 4 gol birden yiyen Altay Bayındır ise sezonun geri kalanında toplam 10 golü kalesinde görmüş oldu. Ersin Destanoğlu ise tıpkı Altay gibi kalesinde 10 gol gördü. Kalecilerin bundan sonraki performansları merakla bekleniyor.