Loret Sadiku 6 Sezon Sonunda Ayrıldı

Spor Toto Süper Lig’in marka takımlarından biri olan Kasımpaşa, uzun süredir formasını giyen bayrak adamlarından Loret Sadiku ile yollarını ayırdı.

Loret Sadiku Kimdir

loret sadiku

28 Temmuz 1991 yılında, o zaman Yugoslavya toprağı olan Pristina’da dünyaya gelen Arnavutluk ve İsveç kökenleri de olan Sadiku, doğduğu toprakların spora elverişli genetik mirasını almıştı.

Yugoslavya’nın bir dönem dünya sporuna damga vurduğu bir gerçekti. O topraklardan çıkan hemen her genç bir spora yatkın oluyordu. Öyle ki bu sayede Yugoslavya kupalarda ve olimpiyatlarda büyük başarılar sergiliyordu.

İşte Loret Sadiku tam da böyle bir ülkede dünyaya geldi. Küçük yaşlarından beri onun hayali futbolcu olmaktı. Elbette doğduğu yer her ne kadar genetik miras bakımından onun yüzüne gülse de doğduğu zamanlar çok sıkıntılı zamanlardı. Yugoslavya dağılmak, dünya ise iki kutuplu halinden uzaklaşmak üzereydi.

İşte bu yüzden ailesiyle İsveç’e giden Loret Sadiku, futbola bu huzurlu kuzey ülkesinde başladı.

Profesyonel kariyerindeki ilk adımı Hanger IF takımıyla atan oyuncu sonrasında IFK Varnamo’da 2003 – 2008 yılları arasında alt yapı eğitimini sürdürdü.

Ocak 2009’da ise artık A takıma yükselme zamanı gelmişti.

IFK Varnamo’da 3 yıl forma giyen Arnavut asıllı İsveçli futbolcu, bu süre zarfından 32 karşılaşmaya çıktı ve yeteneğini gösterdi.

2012 yılında İsveç’in köklü ekiplerinden Helsingborg onu kadrosuna dahil etti. 2 senelik Helsingborgs IF macerası başladığından artık toy oyuncu olmaktan çıkmış yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştı.

2 sene de 71 maçta forma giyip Helsingborg’un değişmezlerinden biri olan Loret Sadiku, bu karşılaşmalarda 5 gol 1 asistlik performans sergiledi.

Oyuncunun Türkiye kariyeri ise 2014 yılının yaz transfer döneminde başladı.

Sadiku Türkiye Ligine Adım Attı

Temmuz 2014’te Mersin İdman Yurdu, Helsingborg’dan Sadiku’yu renklerine bağladığını açıkladı. O zamanlar Spor Toto Süper Lig’de oynayan Akdeniz ekibiyle 2 sezon ter döken başarılı orta saha, 61 maçta forma giyerek takımın değişmezlerinden olmayı başardı.

Lakin Mersin İdman Yurdu için işler kötü gitmeye başladı. Arnavut asıllı İsveçli ön libero da kariyerinde en uzun süre kalacağı “evine”, yani Kasımpaşa’ya transfer oldu.

Kasımpaşa formasıyla 6 koca sezonda formasını hiç çıkarmadı. 147 karşılaşmada elinden geleni sürekli yaptı ve 2 gol 5 asistle de defansif görevlerinin yanına skor katkısını da ekledi.

Tam bir Kasımpaşalı olan Loret Sadiku, kulübün simge isimlerinden birine dönüşmüştü. Öyle ki takımın kaptanlığına kadar yükselmeyi başardı. Her sezon olduğu gibi Spor Toto Süper Lig Ahmet Çalık Sezonu’nda da kaptan sürekli forma giyerek başladı.

Üst üste 12 maçta formasını -sarı kart cezalısı olduğu Göztepe maçı hariç- hiç çıkarmayan oyuncumuz, ne yazık ki 13’üncü haftadan itibaren sakatlığa kurban gitti.

Üst üste 13 haftayı bu yüzden kaybeden kaptan Sadiku ile ne yazık ki ayrılık vakti de geldi.

Lacivert beyazlı formamızI yıllarca terleten oyuncumuza kulübümüzden başarı dilekleri iletildi ve bir veda töreni ile yollar iki tarafa da yakışır biçimde ayrıldı.