Kasımpaşa’ya 3 Dakika Yetti

Süper Lig’in 30’uncu haftasında dikkat çeken müsabakalardan birisi de Yeni Malatyaspor ile Kasımpaşa arasında oynandı. 19 Mart Cumartesi günü saat 13.30’da başlayan müsabaka öncesi ev sahibi Yeni Malatyaspor adına son çıkış olarak görülen maç Kasımpaşa adına da küme düşme hattıyla aradaki bağlantıyı tamamen koparmak adına önem taşıyordu. Bununla birlikte ilk yarıda Yeni Malatyaspor savunmasını aşamayan Kasımpaşa, ikinci yarıda 3 dakika içerisinde attığı 2 golle sahadan 2-0 galip ayrıldı ve yükselişine devam etti.

Seriye Bağlayan

Bu sezon Süper Lig’in ikinci yarısında gösterdiği performansla takdirleri toplayan Kasımpaşa, 4 maçlık kötü dönemden sonra tekrardan kendine gelmeyi başardı.

Kümede kalma mücadelesini doğrudan etkileyen Göztepe maçında aldığı galibiyetle içine düştüğü cendereden çıkma adına çok büyük bir adım atan Lacivert Beyazlı ekip, Çaykur Rizespor karşısında da kazanınca küme düşme hattıyla arasına 6 puanlık bir mesafe koymuştu.

19 Mart Cumartesi günü 13.30 matinesinde Yeni Malatyaspor’a konuk olan Sami Uğurlu’nun öğrencileri ilk yarısında pek parlak performans gösteremedikleri maçın ikinci yarısında sadece 3 dakika içerisinde 2 gol atarak maçtan 2-0 galip ayrılmayı başardılar.

Bu skorla birlikte 30’uncu hafta sonunda puanını 38’e yükselten Kasımpaşa maç fazlasıyla 11’inci sıraya kadar tırmanmayı da başardı. Yeni Malatyaspor ise Cihat Arslan yönetimindeki ilk maçında Adana Demirspor’u 1-0 ile geçtikten sonra oynadığı ikinci maçtan da gol atamadan mağlup ayrıldı ve 20 puanla son sırada kaldı.

Bağın Kopuşu

Bu maçla birlikte çok daha derin bir oh çeken Kasımpaşa’nın küme düşme hattındaki takımlarla oynadığı 3 kritik maçtan da galibiyetle ayrılması olabilecek en iyi senaryoydu ve bu senaryo gerçekleşti.

Bununla birlikte takım maç fazlasıyla birlikte küme düşme hattıyla arasındaki puan farkını 9’a çıkarmış oldu. Şu ana kadar Rizespor ve Kasımpaşa’yı konuk eden Yeni Malatyaspor’un maçlarını tamamladığı küme düşme hattında Altay Sivasspor ile Göztepe ise Alanyaspor ile karşı karşıya gelecekler.

Bu bağlamda iki İzmir temsilcisinin rakipleriyle oynayacakları maçlar Kasımpaşa’nın küme düşme hattıyla arasındaki mesafenin ne kadar olacağını hesaplayabilmesi adına direkt olarak etkili. 6 puanlık bir farkın devam ediyor olması büyük bir avantaj ancak Paşa’nın geriye kalan maçları daha çok orta ve üst sıralarla olan takımlarla olduğu için farkın tez elden açılması gerekiyor.

Takımın haftaya Gaziantep FK ile oynayacağı maçtan alacağı bir galibiyet küme düşme hattıyla arasındaki bağı direkt olarak koparmasını sağlayabilir. Lacivert Beyazlı takım tabii ki matematiksel şansı elde edene kadar rehavete kapılmamayı hedefleyecek ancak 4 maç üst üste kazanmış ve belirli bir farkı açmış takımın kümede kalamaması felaketi düşünmek anlamına gelir.

Bununla birlikte özellikle Altay’ın Sivasspor ile mücadele edeceği maçtan alacağı olumsuz bir sonuç Paşa’nın ekmeğine yağ sürmek anlamına gelecek.