Kasımpaşa Muleka İle Yükseldi

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarılı performans sayesinde kümede kalma adına ciddi bir avantaj elde eden Kasımpaşa, bu performansında yeni transferlerine oldukça şey borçlu. Takımın CEO’su Serkan Rençber’in geniş oyuncu ağında yaptığı taramalar ve tespit ettiği oyuncular Lacivert Beyazlı takıma çok fazla katkı sağlarken bu oyuncular arasında en çok öne çıkan isimse tartışmasız Jackson Muleka.

Genç Golcü

Bu sezon Süper Lig’de oldukça nitelikli işler çıkartan Kasımpaşa, sezonun ilk yarısında oldukça sancılı dönemlerden geçmiş ve küme düşme hattından kurtulmayı bir türlü başaramamıştı.

İki teknik direktörle çalıştıktan sonra kendi içerisinden personellerle bir yapılanmaya giden Lacivert Beyazlı takım Sami Uğurlu liderliğinde ikinci yarıya başladı ve oldukça da iyi bir iş çıkardı. Bu bağlamda kulübeye destek olan Kasımpaşa CEO’su Serkan Rençber’in de ayrı bir parantezi hak ettiğini ifade etmek lazım.

Rençber’in TV programlarında yorumculuk yaptığı dönemlerde de ismini sık sık andığı oyunculardan birisi olan Jackson Muleka, ara transfer döneminde Kasımpaşa kadrosuna katılan isimlerden birisiydi. 22 yaşındaki oyuncu takıma katıldığı andan itibaren hem kendisine çok güvenen Serkan Rençber’in güvenini boşa çıkartmadı hem de ondan çok ümitli olan Kasımpaşa taraftarlarının beklentisini karşıladı.

Belçika temsilcisi Standart Liege’den satın alma opsiyonlu kiralık olarak transfer edilen 22 yaşındaki oyuncu, Kasımpaşa 3 milyon Euro’yu gözden çıkartırsa gelecek sezon Lacivert Beyazlı formayı terletmeye devam edecek.

Etkili Performans

Jackson Muleka Kasımpaşa formasıyla şu ana kadar 6 maça çıktı ve bu 6 maçta 5 gol ile 2 asistlik katkı sağlayarak 7 gole doğrudan etki etmeyi başardı.

22 yaşındaki oyuncu Alanyaspor maçında 1 gol ve 1 asist, Fenerbahçe maçında 1 gol, Göztepe maçında 2 gol ve 1 asistlik katkı sağladıktan sonra Yeni Malatyaspor ağlarını da sarsmayı başardı. Alanya ve Göztepe karşısında oynanan maçlarda tam anlamıyla tek kişilik bir resital sunan 22 yaşındaki Demokratik Kongolu oyuncu bu maçlarda takımına 3 puanı getirmeyi de başardı.

Bununla birlikte Muleka’nın performansının ne kadar etkili olduğunu belirtmek için kullanılabilir bir parametre de bir diğer kiralık golcü Umut Bozok ile alakalı. Öyle ki Muleka geldiği günden bu yana gösterdiği performansla gol krallığı listesinin tepesinde yer alan takım arkadaşının yedek kulübesine çekilmesini sağladı.

Bu bağlamda yeteneklerine ne kadar güvenildiği bir kez daha ortaya konan Jackson Muleka’nın gol sezilerinin ve fizik kalitesinin ülkemiz liginde fark yarattığını belirtmek yanlış olmaz. Kasımpaşa gelecek sezona dair nasıl bir planlama yaptı ve kiralık oyuncularını değerlendirirken ne kadar bütçeye sahip olacak bunu bilmek zor.

Ancak 6 maçlık dilimde takıma katıldığı gibi 7 gollük katkı sağlayan bir oyuncuya verilebilecek 3 milyon Euro Kasımpaşa camiasında kimseyi rahatsız etmeyecektir.