Kasımpaşa İstatistiklerde Fark Attı

Spor Toto Süper Lig’in en formda takımı Kasımpaşa, 6 maçlık namağlup serisinin son halkasını Yukatel Kayserispor karşısında taktı.

Teknik direktör Sami Uğurlu’nun takımın başına gelmesinden sonra hiç maç kaybetmeyen Lacivert Beyazlılar, yaklaşık 1 aydır çıktıkları tüm maçları kazandılar.

5 maçta 15 puan toplayıp Spor Toto Süper Lig’in en formda takımına dönüşen Kasımpaşa, performansıyla parmak ısırttı.

Paşa, Spor Toto Süper Lig’in ilk yarısında maç kazanmakta çok zorlanmıştı. Bu şekilde küme düşme hattına kadar inen Lacivert Beyazlılar, taraftarlarına korkuyu hissettirmişlerdi.

Neyse ki o günler artık geride kalmış gibi gözüküyor. Zira son 5 haftada rakip fileleri 13 kez havalandırıp kalesinde yalnızca 3 gol gören Sami Uğurlu’nun öğrencileri an itibariyle Spor Toto Süper Lig’de 13. sıraya kadar çıkmış durumdalar.

Kasımpaşa, geçtiğimiz hafta ligin yükselişteki takımlarından Yukatel Kayserispor’u mağlup ederek sıralamadaki yerini sonuna kadar hak ettiğini gösterdi.

Teknik direktör Sami Uğurlu’nun önderliğindeki takım, Yukatel Kayserispor karşısında maçın ilk bölümünde Mario Gavranovic’in golüyle geriye düştü.

Buna rağmen ev sahibinin reaksiyonu çok hızlı oldu. Yasir Subaşı’nın kendi ağlarına yolladığı topla beraberlik yakalandı. Ardından ilk yarı bitmeden golcü Umut Bozok sahneye çıktı ve skoru ev sahibi Lacivert Beyazlılar lehine değiştirdi.

Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadyumu’nda skoru belirleyen ise Ahmet Emin Engin oldu ve Paşa 3 puanı 3 golle aldı.

Skordan bağımsız olarak oyuna baktığımızda ise yine Sami Uğurlu ve ekibinin üstünlüğünü görmek mümkün. Bu üstünlük skor tabelasına olduğu gibi maçın istatistik kağıdına da yansıdı.

İşte maçın istatistikleriyle Kasımpaşa’nın üstün oyununun ayrıntıları…

Kasımpaşa İstatistiklerde Üstünlük Kurdu

Maçın öne çıkan bazı istatistiklerine baktığımızda Lacivert Beyazlılar’ın Sarı Kırmızılılar’a karşı üstün olduğunu çok net bir şekilde görmek mümkün.

Karşılaşma boyunca topa sahip olma istatistiği bunun ilk kanıtı. %55 ile topla oynayan Sami Uğurlu’nun ekibi, yaptığı 423 pasla rakibinden daha fazla top kullandı.

%83 gibi bir oranla bu paslarında isabet yakalayan takım, aynı zamanda 57 kez de uzun pas denedi ve rakip savunmanın arkasındaki boşluğu kullanmaya çabaladı.

Buna ek olarak ikili mücadele ve hava topu kazanma konusunda da üstün olan taraf Paşa idi.

Sami Uğurlu’nun öğrencileri, %53’lük bir oranla ikili mücadelelerden galip geldiler. Hava toplarında ise bu başarılarını daha da arttırıp %63 ile rakiplerine bariz bir üstünlük kurdular.

Ağırlıklı olarak sağ kanadından hücum eden Kasımpaşa, Hajradinovic ve Ben Ouannes’i çok iyi kullandı.

Hücum İstatistiklerinde Paşa Önde

kasımpaşa

Mücadelenin hücum istatistikleri de bizlere Paşa’nın oyunu hakkında fikir vermesi bakımından önemli.

Sami Uğurlu ve ekibi, rakip kaleyi tam 16 kez şutlarıyla tehdit etmiş gözüküyor. Bu şutlarda %37’lik bir başarı oranı sağlanırken isabetli şut sayısı 6 olarak öne çıkmış.

Ancak belki de daha da önemli olan bu 16 şutun 9 tanesinin rakip ceza sahası içinden çekilmiş olması. Bu aslında şut kalitesi bakımından yaklaşık %52’lik bir orana tekabül ediyor. Yani bir başka ifadeyle Paşa, rakip ceza sahasında fırsat yaratma konusunda da mahir olduğu bir maçı geride bırakmış.