Kasımpaşa Bitiricilik İle Fark Yarattı

Spor Toto Süper Lig’in 33’üncü haftasında Adana Demirspor’u 4 – 0 yenen Kasımpaşa, haftanın açık ara en etkileyici performansına imza atarak sükseli bir galibiyet aldı.

Takımımızda golcüler ön plana çıkarken onların rahatça performans vermesini sağlayan ise teknik direktör Sami Uğutlu’nun planlarıydı.

Genelde Değil Özelde Fark Yarattı

Teknik direktör Sami Uğurlu önderliğindeki Kasımpaşa’nın Spor Toto Süper Lig 33’üncü haftadaki etkileyici Adana Demirspor galibiyetinin şifreleri maçın istatistiklerinde saklıydı.

Lacivert beyazlı takımımızın istatistik kağıdında yazan sayılarda birkaç satır dışında rakibine çok bariz bir üstünlüğü bulunmuyordu. Öyle ki Kasımpaşa, Adana Demirspor karşısında %52 ile topla oynadı. Bu üstünlüğünü 90 dakika boyunca yaptığı 429 pas ile perçinleyen teknik direktör Sami Uğurlu’nun öğrencileri, bu pasların 52’sini ise uzun mesafeli olarak kullandı.

Takımın başına geldiği günden beri Paşa’ya oldukça olgun bir futbol oynatan Sami Uğurlu bilindiği gibi set oyunlarıyla gole gitmeyi ilke edinmiş bir ekolün izlerini taşıyor. Bu izleri Adana Demirspor karşısında da gösteren lacivert beyazlı takım, yaptığı 429 pasın %86’sında başarı sağlayarak rakip üzerinde etkili olabildi.

Bu oranını rakip yarı sahada %76 seviyesine düşüren lacivert beyazlı ekibimiz, rakibine kıyasla topun değerini daha iyi bildi. Zira teknik direktör Vincenzo Montella önderliğinde Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nu çok başarılı bir şekilde geçiren Adana Demirspor karşılaşmayı 378 pasla tamamladı. Yaptığı pasları tıpkı Paşa gibi çoğunlukla kısa mesafeli olarak kullanan Adana Demirspor, toplamda %85 pas isabeti sağlayarak takımımızla hemen hemen denk bir oran yakaladı.

Ancak Paşa’nın aksine onların rakip yarı alandaki isabet oranı %69’a kadar düştü. Bunda elbette teknik direktör Sami Uğurlu’nun maç önü planlarında rakibi orta alanda daraltma ve top kullandırmama planlarının etkisi vardı.

Bu planın etkisiyle maç boyu orta sahaya hapsolan Adana Demirspor özellikle kendi sol kanadında kümelenerek oyunu bir türlü açamadı. Buna karşın ev sahibi ekibimizin oyuncuları tüm sahayı çok daha etkili kullanmayı başardılar.

İki takım arasında dengeli olan bir başka istatistik ise ikili mücadele kazanma oranlarıydı. %52 ile üstün gözükmesine karşın Kasımpaşa, Adana Demirspor’a karşı belirgin bir üstünlük kuramadı. Diğer taraftan Adana Demirspor’un çok net üstün olduğu tek istatistik satırı ise hava toplarıydı.

Hava toplarındaki başarısını yaptığı 24 ortada gole çeviremese de Adana Demirspor, maçtaki tüm hava topu mücadelelerinin %61’ini kazanan taraf oldu.

Kasımpaşa Hücumda Fark Attı

kasımpaşa

Teknik direktör Sami Uğurlu ve ekibini en çok fark yarattığı yer ise skor tabelasından da anlaşılacağı üzere hücum istatistikleri oldu.

Rakip fileleri tam 4 kez havalandıran takımımız, Adana Demirspor kalesini maç boyunca 21 kez yokladı. Karşı tarafın sadece 9 şut çektiği düşünüldüğünde Paşa’nın bu üstünlüğü hayli etkileyiciydi. Bundan daha da etkileyici olanı ise 21 şutun 17’sinin rakip ceza sahasından çekilmesiydi.

Elinde bu kadar tehlikeli forvetler varken ceza sahasına girmekte sıkıntı yaşamayınca, takımımız doğal bir sonuç olarak 4 gollü şahane bir galibiyeti hak etti.