Bulgaristan 0 – 1 Karadağ

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası eleme maçlarında G Grubunda iki balkan ülkesi Bulgaristan ve Karadağ karşı karşıya geldiler.

İlk yarısında gol sesi çıkmayan karşılaşmanın ikinci yarısında konuk takım Karadağ’ ın bulduğu tek gol ile sahadan 1 – 0 ‘ lık skor ile Bulgaristan’ ı mağlup ederek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerine 3 puan ile başladılar.

Konuk takım Karadağ’ da karşılaşmanın tek golünü ikinci yarıda 70’ dakikada N. Krstovic’ den geldi.

G grubunda ki ilk karşılaşma sonunda Karadağ liderlik koltuğuna otururken Bulgaristan ise son sırada yer aldılar.

Karadağ G Grubunda ikinci karşılaşmasında komşusu Sırbistan ile kendi sahasında karşı karşıya gelirken Bulgaristan ise Macaristan deplasmanına konuk olacak.

İlk Yarıda Gol Sesi Çıkmadan Geçildi

Karşılaşmanın ilk yarısında her iki takım da daha kontrollü bir oyun ile sahada yer aldılar. Ev sahibi takım Bulgaristan biraz daha rakip yarı sahada oynama isteği olan takım olurken ilk yarıda gole en çok yaklaşan tarafta onlar oldu.

Ev sahibi takım Bulgaristan’ da tecrübeli teknik adam Mladen Krstajic 3 – 5 – 2 dizilişi ile sahaya; Daniel Naumov, Yoan Stoyanov, Petko Hristov, Valentin Antov, Hristiyan Ivaylov Petrov, Filip Yavorov Krastev, Ivan Yordanov, Ilia Gruev, Ilian Iliev, Kiril Despodov ve Spas Delev ilk 11’ i ile çıktı.

Konuk takım Karadağ ‘da ise takımın tecrübeli teknik patronu Miodrag Radulovic 4 – 3 – 3 dizilişi ile sahaya ise; Milan Mijatovic, Marko Vesovic, Stefan Savic, Igor Vujacic, Risto Radunovic, Marko Bakic, Aleksandar Scekic, Vukan Savicevic, Adam Marusic, Nikola Krstovic ve Sead Haksabanovic ilk 11’ i ile çıktılar.

İlk yarıda ön alanda baskı ve pres gitmeyen her iki takım da ikinci bölgede ikisi de bir birlerini karşıladılar.

Bulgaristan ilk yarıda oyunu daha çok sol tarafa yıkmak istese de konuk Karadağ tam tersi diğer çizgiyi daha çok kullanmak istediler.

İlk yarıda iki takım da tempoyu arttırmayarak düşük tempoda geçen mücadele de ilk yarıda gol sesi de çıkmayarak soyunma odasına 0 – 0’ lık beraberlik ile gidildi.

İkinci Yarıda Karadağ Tek Gol İle Kazandı

Karadağ karşılaşmanın ikinci yarısında daha fazla kendi yarı alanın da bekleyen taraf olurken ev sahibi Bulgaristan biraz daha oyuna ağırlığını koymak zorunda kaldığı dakikalar da kalesinde de rakibine gol pozisyonları verdiler.

İstatistikler de Bulgaristan rakibine oran ile iyi gözükse de konuk takım Karadağ daha net gol pozisyonlarına girdiler.

Topa sahip olsa da Bulgaristan rakip yarı alanda iyi kapanan rakibi Karadağ’ ın savunmasını açmakta zorlandılar. Özellikle rakip ceza sahasına girseler bile son pas ve vuruşu yapamayan Bulgaristan sahadan mağlubiyet ile ayrılmak zorunda kaldı.

Elemelere kötü başlayan Bulgaristan G Grubunda şansı devam ediyor.