Beşiktaş İsteksiz

Beşiktaş 15.haftada Gaziantep FK ile 1-1 berabere kaldı. Beşiktaş bu skorla puanını 23 yükselti ama özellikle Fenerbahçe’nin yenildiği hafta liderlik yarışından uzak kaldı.

Skordan öte Beşiktaş’lı oyuncuların isteksizliği ön planda oldu.  Maça Atiba-Necip-Gedson orta sahasıyla başlayan Şenol Güneş, top tutan defansif bir oyun planladı. Bu orta üçlüsü ön tarafta çoğalmakta ve topu 3.bölgeye taşımakta zorlandı.  Bu oyun düzeni kapanan bir tarzda oynanan Gaziantep FK’nin işine gelmiş oldu. Üstelik 30.dakika N’Koudou’nun rakip oyuncuya kafa atması hiçbir profesyonel oyuncunun yapmaması gereken bir durum. Hakem bu pozisyona kırmızı kart göstermedi ama Beşiktaş, N’Koudou’nun eksikliğini saha içerisinde hissederek adeta 10 kişi oynadı. Beşiktaş ilk yarıda isabetli şut atamazken maç boyunca attığı tek isabetli şut gol oldu.  

Lider Oyuncu Yok

Beşiktaş’ta saha içerisinde görülen eksiklerden biri sorumlulukları alacak lider bir oyuncunun olmaması.  Ghezzal ve Josef gibi isimlerin liderlik özelliği olan isimlerin sahada eksikliği hemen çarptı.  Beşiktaş’ta saha içerisinde risk alacak ve takım arkadaşlarını yönlendirecek bir oyuncu bulunmuyor. Eğer devre arasında bu tarzda bir oyuncu alınmazsa Beşiktaş bu şekildeki maçları kazanması imkansız görünüyor.

Lider ile arasında 7 puan olan Beşiktaş, oyun olarak seyir zevki vermiyor. Saha içerisinde birçok oyuncunun kafasında futbolu bitirmiş olduğunu görüyorsunuz. N’Koudou’nun yanı sıra Redmond, Dele Alli gibi Premier Ligde oynamış futbolcuların oyundan sıkılmış, isteksiz tavırları göze çarptı.

İlk Dönemden Farklı

Şenol Güneş geleli 2 ay olmasına rağmen takımda değişen bir yapı olmadığı görülüyor.  Şenol Güneş’in geldiği ilk dönemle bu dönem arasındaki çok büyük fark var. O dönemde oturmuş belli genç-dinamik bir orta saha ve uyumlu parçalar vardı. Üstelik sezon başında geldiği için yeni transferlerde takıma direk oturttu. Burada ise Güneş, devre arasında kadar alabileceğim kadar puanı alıyım sonrasında kendi sistemimi yapıyım arayışında.  Üstelik Beşiktaş’ta son döneminde yaptığı orta-kafa-gol oyununu bu takıma empoze çalıştı ama maalesef bekleri iyi orta açan bekler değildi.

Beşiktaş yedekte bekleyen genç oyuncular Kerem Atakan Kesgin, Berkay Vardar gibi oyuncular gibi varken Atiba-Necip orta sahası olması sonrasında büyük problemleri olan Dele Alli oyuna girmesi Şenol hocanın gençlere önem vermediği veya güvenmediği gösteriyor. Beşiktaş’ta bu orta saha olduğu için kondisyon eksikliği göze çarpıyor.  

Beşiktaş’ta belki de maçın tek iyi oyuncusu Mert’ti.  Özellikle ilk yarıda kurtardığı toplara Beşiktaş’ı 1 puanı getirdi. Beşiktaş devre arasında en az 3 oyuncu ile yollarını ayrılmalı yıldız oyuncu yerine Şenol hocanın uyguladığı sisteme göre oyuncular alınmalı. Beşiktaş gelecek sezonun oyun şablonunu bu sezondan belirlemeli alacağı ve oynatacağı oyunculara buna göre belirlemeli. Üstelik kiralık gönderdiği Emirhan Delibaş ve Kartal Kayra gibi oyuncular hem Beşiktaş’a hem Türk futboluna büyük katkıda bulunur.